Genel Kültür Hobiler

Viski Nasıl İçilir?

Yazar: Fatih

Nasıl İçilir?

Viski, votka gibi farklı meyve suyu vb. içecekler ve her hangi bir katkı maddesi konulmadan, sek olarak içilir. Viski bir karışım içkisi olmayıp, kendi içerisinde zaten yeteri kadar lezzetler barındırır.

Viskinin Yanında Ne Yenir?

Viskilerin çeşitlerine göre yanlarında yenilmesi gereken yiyecekler değişir.Ama genellikle viskinin yanında tuzlu çerezler, balık türlerinden füme balıkları ve özellikle İskoçya’ya ait “Somon” füme balıklarıviski ile mükemmel uyum sağlar. Çeşitli kurutulmuş etler, pastırma ve hatta viskisi iyi seçildiğinde lahmacun gibi kebap çeşitleri de viski ile tam uyum sağlar. Lahmacunun yanında tercih edilmesi gereken viski türü; bol buzlu, hafif karakterli harman bir viskidir.

Yukarıda bahsedildiği gibi viskiler türlerine göre farklı yiyecekler hatta içecekler ile birlikte içilebilir. Örneğin Malt viskinin yanında iyi bir çikolata çok iyi gidebilirken İrlandalılar viskiyi bira ile birlikte içerler.

Viskinin Yanında Ne Yenmez?

Damak tadı kişinin kendine özel olduğundan böyle bir kısıtlama mümkün değildir. Rakının yanında genelde güneydoğu yöresinden yemekler yenilse de, çikolata yiyen de vardır. Ancak bunlar istisnadır. Genel olarak üstte bahsettiğimiz yiyecekler viski ile uyumludur. Genelde sulu yemekler ile viski içilmez. Hafif tuzlumsu mideyi tutacak ve katı yiyecekler daha idealdir. Acılı ezme gibi ekşi mideyi yoracak yiyecekler de tavsiye edilmez.

Viskiye Buz Konur Mu?

Her viskiye buz konulmaz. Malt viskiye kesinlikle buz konulmaz, ünlü bir viski uzmanının dediğine göre Malt viskiye sadece su koyulmalıdır. O da çok az ve kararında bir kaç damla olmalıdır. Onun haricinde harmanlanmış İskoç viskilerine, Amerika ve Kanada gibi viskilere buz rahatlıkla konulabilir.

Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu