Vegan Diyet Nedir, Sağlığa Zararlı Mıdır?

Hayvansal hiçbir ürünün tüketilmemesi kuralını içeren veganlığın, sağlığa zararlı olup olmadığı hala tartışılan bir konu. Bu nedenle de vegan diyet yapmak isteyen insanlar bu sorunun cevabını almadan bu işe girişmek istemiyor. Peki vegan beslenme sağlığa gerçekten zararlı mı? Bu konu hakkında sizler için araştırma yaptık.

Yapılan araştırmalara göre vegan beslenen insanların ciddi sağlık problemleri çektiğine dair bir kanıt bulunmamıştır. Aksine bu diyetin genel sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu dile getirilmektedir. Keza, et tüketen birisi de kötü beslenmeden ötürü sağlık problemleri yaşayabilir. Burada aslında husus, ne yediğini bilmek ve vücudun ihtiyaçlarını sağlayabilmektedir. Hal böyle olunca da şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Peki proteini nereden alıyorlar? B12 vitamini nasıl temin ediliyor?

Bunların hepsine basit bir cevap var. Bitkiler ve takviyeler!

Protein İçeren Bitkiler Nelerdir?

Veganların protein ihtiyaçlarını sağlayabilmesi için tüketmesi gereken birçok alternatif bulunmaktadır. Bunların başında da kuru baklagiller gelmektedir. Özellikle yeşil mercimek, kinoa ve nohut ciddi anlamda protein açısından zengin besinler olarak kabul edilmektedir. Yani vegan bir birey bu gıdaları düzenli olarak tüketirse protein açısından herhangi bir eksiklik çekmeyecektir. Yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacı 55 ve 75 gram arasında değişim göstermektedir. Gıdaların protein oranlarını takip ederek bu ihtiyacı tamamlamak mümkündür. Örnek olarak akşam yemeğinde kinoa salata ve yeşil mercimek tüketirseniz, protein ihtiyacınızı almış olursunuz. Yani bir birey protein için et tüketmek zorunda değildir!

B12 İhtiyacını Ne Yapacağız?

Veganların bir diğer sıklıkla karşılaştığı sorulardan birisi de B12 vitamini eksikliği çekip çekmedikleri. B12 ister et yiyin isterseniz yemeyin mutlaka dikkat etmeniz gereken bir vitamindir. Bu eksikliğe engel olmak aslında basit, çünkü günde sadece 3 mikrogram B12 almak yeterli. B12 vitamini toprataki bakteriler tarafından üretiliyor. Bu nedenle aslında günümüzde et yiyenler de bu vitamini alamıyor çünkü tarım ilaçları bu bakterileri yok ediyor. Hali hazırda besi hayvanları da bu bitkilerden B12 alamadığı için onlara da takviye veriliyor. B12 vitamini için vegan olsun olmasın herkesin bitkisel takviye alması şart.

Kısacası vegan beslenme, beslenme şekline dikkat edildiği sürece sağlığa kesinlikle zarar vermiyor.

unsplash-logoAnna Pelzer

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.