Televizyon

Uyduya Kanal Nasıl Eklenir?

Yazar: Fatih

 

Uydu günümüzde Türkiye’de en çok kullanılan TV Yayın tekniğidir. Uydu üzerinden yayın yapan kanallar, Receiver üzerine uydu anten aracılığı ile kendi frekansı üzerinde sinyaller gönderir. Bizim bu kanalları kendi TV listemize ekleyebilmemiz için kanalların gerekli TV Frekanslarını bilmemiz gerekmektedir. Ancak ilk kurulu sırasında TRT’nin uygu frekansını kullanarak beraberinde yüzlerce TV kanalını uydumuza eklememiz mümkündür. Bu yazımızda size öncelikle toplu kanal ekleme işlemini anlatacağız. Sonrasında, aradığı kanalları toplu ekleme yöntemi ile bulamayanlar için tek tek kanal ekleme yöntemini anlatacağız. Anlatıma başlamadan önce söylemeliyiz ki her Receiver için farklı kurulum şekilleri gerçekleşmektedir. Biz size en yaygın olan şekliyle anlatacağız. Yazımızı takip ederek kendi uydu modelinize uygun olan kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Uydu kurulumunu gerçekleştirip Receiver’ınızı televizyonunuza bağladıktan sonra TV’nizi açarak kumandanız üzerindeki “Menü” tuşuna basın.

Karşınıza gelen ekranda “Kurulum” “Yapılandırma” gibi seçeneklerden biri uydu modelinize göre farklılık gösterecek şekilde karşınıza gelecektir. En yaygın olan “Kurulum” seçeneğidir. Bu menüde Kurulum seçeneğine girin.

Ardından karşınıza Uydu Kurulumuyla ilgili bir çok seçenek gelecektir. Burada aramanız gereken şey “TP Ekle” “TP Yaz” “Yeni TP” çeşitlerinde bulunan yeni TvFrekans eklemek üzere beliren seçenektir. Genellikle kumanda üzerinde bulunan Kırmızı/Yeşil/Sarı/Mavi renkli tuşlardan biri ile açılır. Ancak ok tuşlarını kullanarak açabileceğiniz uydu modelleri de mevcuttur. Sizin modelinizde uygun olan seçeneğini seçin.

Karşımıza Yeni TP Ekleme bölümü geldikten sonra yapmamız gereken şey “Yeni” seçeneğiyle belirtilen renkteki tuşa kumandadan basmak olacaktır. Ardından eklemek istediğimiz kanalın Frekans ve Sembol değerlerini girmeye başlayabiliriz. İlk kurulum sırasında TRT Frekansı kullanılarak kanal ekleme yapılacağından size buradan TRT Frekansını veriyoruz.

Türksat 2A -> TRT 1 FREKANS 11919 V – Dikey Bati 24444 3/4 512 513
Türksat 3A -> TRT 1 FREKANSI 11096 H – Yatay Dogu 30000 5/6 512 513

Yukarıda verdiğimiz değerleri gerekli bölmelere kumandanın tuşlarını kullanarak girdikten sonra yapmamız gereken şey “TP Ara” “Arama” “TP Tarama” çeşitleri bulunan ve kumanda üzerindeki renkli tuşlardan biriyle belirtilen tuşa basmak olacaktır. Geriye kalan tek şey uydunuzun kanalları bularak TV listenize eklemesini beklemektir.

Eğer bu işlemi yaptıysanız ancak istediğiniz kanalların biri veya birkaçı listenizde belirmediyse internet üzerinde bulunan TV Frekans listelerinden birini indirerek sizin aradığınız TV Kanalının Frekans ve Sembol değerlerini bularak aynı şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu