Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Oldukça hızlı yapılması ve zahmet gerektiren bir tatlı türü olmaması nedeniyle zor duruma düşen ev hanımları tarafından pratik bir şekilde yapılan çay yanına sunulan bir kurabiye çeşididir.

4 Su Bardağı Un,

300 Gram Tereyağı,

1 Su Bardağı Pudra Şekeri,

Kabartma Tozu, Vanilya

 

Kolay Un Kurabiyesi Yapılışı;

Elimizdeki malzemelerden öncelikle un, şeker, vanilya ile birlikte vanilya tozumuzun yarısını bir kaba boşaltıyoruz. Ve yavaş yavaş birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Bu esnada aynı inşaat harcı gibi ortasını açarak ufak bir havuz modeli veriyoruz.

Normal oda sıcaklığı düzeyinde eritilmiş olan yağımızı da içine atarak ufak bir yoğurma işlemi yapıyoruz. Ele geldiğinde yapışkanlık kıvamı devam ediyor ise bir süre daha yoğurma işlemine devam ediyoruz.

Hamur tam kıvamına gelince ise şekil vermek üzere ister kalıp kullanabilir isterseniz ufak fitiller haline getirip çatal ya da bıçak yardımıyla ince çizgiler oluşturabilirsiniz.

Önceden ısıtılmış fırına tepsi üzerinde 170 derece sıcaklıkta, gözlem yaparak piştiğinden emin olana kadar tahmini 20-30 dakika arası bekletiyoruz.

Not; Üstüne pudra şekeri atarsanız çok daha doğal ve aynı dışardan alınmış görüntüsüyle beraber aynı tadı damaklarda bırakacaktır.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.