Tığ İşi İle Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere el işini keyifli kılacak bir örgü modelinden bahsedeceğiz. Hem satarak para kazanabileceğiniz, hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz örgü kitap ayraçlarının yapımı da çok keyifli. Tığ işi kitap ayracı modelleri, tığ işini sevenlerin de favorilerinden birisi. Birçok çeşitli modeli yaratıcılığınız ile ortaya çıkarabileceğiniz bu teknik sayesinde kitaplarınıza da eğlence katabileceksiniz. Kitap ayraçlarını ayrıca hazır yılbaşı da yaklaşırken sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Hem kendiniz hem de çocuklarınız için hazırlayabileceğiniz sevimli kitap ayraçlarını farklı model ve renklerde yapabilirsiniz. Özellikle okuma alışkanlığı olmayan çocuklar için belki de okumayı sevdirecek bu ayraçların yapılışı da basit ve eğlenceli. Yeter ki hangi modeli seçeceğinize karar verin.

Tığ işi kitap ayracı nasıl yapılır?

Tığ işi kitap ayracı için öncelikle şunlara ihtiyaç vardır. Bunları örgü mağazalarından ya da online sitelerden satın alabilirsiniz:

  • 2 numaralı tığ (bunu modelin kalınlığına göre değiştirebilirsiniz ama 2 numaralı tığ daha iyi olacaktır)
  • İstenilen renklerde ipler
  • Ve dikmek için iğne

Öncelikle kitap ayracımız için sihirlik halka ile işleme başlıyoruz. Daha sonra bu halka içerisine 15 adet sık iğne yapıyoruz. Üst sırada bulunan sık iğnelerin her birine 2’şer adet trabzan yapıyoruz. Toplamda 340 adet trabzanımız olmalı. Daha sonra 3. Sıraya 2 tek bir çift olmak üzere yine trabzanlar yapıyoruz ve 40 adet trabzanımız oluyor. Bunlar ayracın kulakları olacak. Ağız kısmı için de tekrardan bir sihirli halka yaparak içerisine 10 sık iğne yapıyoruz. Üst sırada bulunan her sık iğne içine 2’şer adet trabzan yapıyoruz ve bu kısmı sonlandırıyoruz. Bunu kafa kısmına dikerek işlemi sona erdireceğiz. Dikme işlemimiz sırasında iğne aracılığı ile ağız ve burun yapıyoruz. Bu ürünümüzü ayraç olarak kullanacağımızdan dolayı ayımıza ayrıca uzun bir kuyruk yapıyoruz. Bunu da fiyonk yaparak dikiyoruz. Bu şekilde modelimiz de tamamlanmış oluyor.

Tığ işi kitap ayraçlarımız birçok farklı modellerde hazırlanabilmektedir. Bunları sevdiklerinize yılbaşı hediyesi olarak hazırlayabilir ya da evde çalışıp yaparak satıp para kazanabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler ve kolay gelsin.

unsplash-logoRaychan

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.