Tantuni Nasıl Yapılır?

Anavatanı Mersin olan ve tüm Türkiye’de yaygın olarak sevilerek yenilen bir dürüm çeşididir. Belki de her köşe başında ve kalabalık yerde Tantuni satan bir büfe ya da lokanta görmeniz nedeniyle bu konuda merak duymanız oldukça yerinde bir durumdur. Farklı farklı yapılış ve servis metotları olmasına rağmen en çok bilinen ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz olan tarifimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Yarım kilogram(500gr) Kuzu kol eti ya da bifteklik et(kemiksiz)

4-5 Tane soğan

Sıvıyağ

Tuz, pul biber, kaynar su

Evde Basit Tantuni Yapımı;

Kullanacağınız olan etinizi eğer soğutucuda ise çıkarıp kesilecek hale gelmesini bekleyin. Ya da hazır olarak alıyorsanız küp şeklinde kesik olarak talep edin.

Tencerenizi sıcak su ekleyip, etinizle beraber kaynayınca iyice soğanları ekleyin. Bütün olarak soğanları soyup atabilirsiniz. Arzu ederseniz kırmızıbiber ve tuzunuzu da atmayı unutmayın.

Etleriniz pişerken tantuni ekmeği olarak bazı alternatifleriniz bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; açık ekmek, lavaş veyahut somun ekmeği olabilmektedir.

Öncelikle ekmeğinizi hazırlayıp dürüm için kullanacağınız ekmeğin içine soğan maydanoz ve de diğer malzemelerimizi ekleyin tatlandırın.

Sıcakken de etinizi göz kararı ekleyin.

Tantuni Salatası;

Soğanları piyazlık olarak doğrayın ve maydanoz sumak karışımı yapın. Arzu ederseniz küp şeklinde domates keserek servis edin.

Özellikle büyük marketlerde tantuni için kullanabileceğiniz ince dürüm şeklinde lavaşlar bulunmaktadır. Bunları temin edip kullanmanız lezzetin artması konusunda sizleri yeteri kadar tatmin etmektedir.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.