Genel Genel Kültür

Subliminal Mesaj Nasıl Yapılır?

Yazar: Sinx

Subliminal Mesaj

  Subliminal,insanınların bilinaçltına belli bir mesajı empoze etme olayıdır.Normal şartlarda bu mesajı direk alan kişinin reddetme veya kabul etme seçenekleri onun kararlarına bağlıdır.Ama bilinçaltı manipule edilmiş bir kişi görmüyor,duymuyor,hissedemiyor yani kişinin algı frekansına yakalanmıyor.Böyle birşeyi kabul etme yada reddetme şansımız tamamen bu mesajı yayınlayan kişilerin elindedir.Gizliden gizliye hedefteki kitlenin veya toplumu bilinçli şekilde oyuna getirmektir.Bunu kısada sürede yapmak zor olduğu kadar imkansızdır da.Yıllarca izlenen çizgi film,çeşitli gençlik dizileri,sinema karelerindeki hileler,müziklerdeki gizli frekanslar yavaş ve uzun bir süre zarfında kişileri etkiler.Reklamcılık ve bazı şeylerin propagandasının yapılmasında bu tekniğin imzası vardır.Özellikle sinema sektöründe kullanılan bu mesajların birçok tekniği vardır. Hipnoz ile bilinçaltı telkin sistemi olan subliminal mesajın çarpıcı bir örneğini aşağıdaki videodan izleyerek öğrenebilirsiniz. Bilinçaltı teknikleri hakkında yazılarımız devam edecektir.

Videoda izleyediğiniz gibi reklamcıların bile zihninin nasıl manipulate edilebileceği gözüküyor.

Reklamlar Üzerindeki Subliminal Mesajların Etkileri

Bilinçaltını etkileyip bu amaçdaki reklamlara subliminal reklamlar adı verilir.Bunu sadece reklam amaçlı düşünmemek gerekir.Reklam dışında bir inancı yada görüşün propagandasını yapmak içinde kullanılabilir.

1)Gözün algılayamacağı kısa süreli patlayan flaşlar yöntemiyle yani sinema,tv görüntüsü yardımıyla(25.Kare Tekniği)

2)İşitsel Yollarla

3)Logolar,reklam afişleri/broşürler içindeki kelime,şekil ve rakam oyunlarıyla.

25. Kare Tekniği

Sinemada bir saniye 24 karedir ve her 24 kare ekrandaki büyüklük oranındaki kareyi oluşturur.Her 327.5 satırda ‘’control-track’’ adı verilen kör aralık vardır.Burdaki görüntüler silinip araya başka kareler konulunca 25. Kare adı verilen yer oluşturulur.Bu son kare sadece anlıktır görme şansımız yoktur.Saniyedeki görüntü oranı 1/24’ken 1/25 e çıkarılır.İşte kilit noktada burdadır.Görüntüleri gördüğümüzü anlayamayız ama bilinçaltına işlenir.Bununla ilgili çok yaygın bir hikayeden yola çıkabiliriz.Bir kola firmasının bu teknikle sinemada insanları susamaya teşvik edip sinema arası insanları büfelere sevk ettiğini birçok insan duymuştur.Daha sonra bu olay duyulmuş,tepkilere yol açmış ve kaldırıldığı açıklanmıştır.

Yazar hakkında

Sinx

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu