Sirke Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok üründe kalitesiz malzemelerle,zararlı kimyasal maddelerin kullanıldığı bir gıda sektörüyle karşı karşıyayız.İnsanların her alanda özellikle de bu sektörde organik ürünlere yönelmesinin arkasında da başka bir sebep aranmasına gerek yoktur heralde.

Sirke Nedir?

Sirke yemek,salata ve mezelere lezzet katan ekşimsi bir maddedir.Genel olarak ekşi üzüm ve elmadan üretilen sirkede C vitamini ve tuzlar bulunur.Besin değeri çok yüksektir.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

İş açıcı özelliği olmasından ötürü,sindirim sistemini çalıştırıp,hazmı kolaylaştırır.

Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip,nezle ve boğaz hastalıklarına ilaç gibi gelir.

Safra rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kandaki kolestrolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına koruyuculuk yapar.

Kadınlarda,adet sancılarına ve anormal akıntılara karşı etkilidir.

Sirkeyle yapılan sulu bez ateş düşürücü ve ferahlık verici özellik gösterir.

Vücuttaki toksinli maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Bunun gibi birçok madde sıralayabiliriz.Fakat sadece salata ve yemeklerde lezzet vermesinin yanısıra birçok hastalığa ve vücudun korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sirke Nasıl Kullanılır?

Şifa kaynağı olan sirkeler çok miktarda vitamin ve mineral içermektedir.Şifa amacıyla kullanmak için şu yöntemler izlenebilir;

Bir su bardağına  2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı bal katarak,günde 2 veya 3 kez,yemek öncesi alınmalıdır.

Sabahları aç karnına bir defa almak sağlığımızı korumada etkilidir.

Ayrıca salata,çorba ve yemekelerde kullanarak iştah açıcı ve tat verme amacıyla kullanabiliriz.

Sirke Nasıl Yapılır?

Genel olarak evlerde lokantalarda elma sirkesi ve üzüm sirkesi kullanılır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

2 kilo elma

1 litre su

Not:Su miktarı elma miktarının yarısı olarak kullanılmalıdır.Listeyi ikiye katlicak olursa (4 kilo elma/2 litre su gibi)

Elmaları ince ince doğruyoruz.Daha sonra bunları bi tencereye koyup,su ilave edip kaynatın.Komposto kıvamına gelmesini bekledikten sonra tadına bakınız.Yapılan kaynatma işlemi sonra karışımımız komposto oldu.Ve bunun içibilecek tatlılıkla olması gerekmektedir.Eğer tat yoksa karışımınız sirkeye dönmez.Bu işlemleri geçtikten sonra tercihen boş ve temiz şişe,bidon gibi üzerini bezle örteceğimiz kaplara doldurun.Hava alması gerekmektedir üstünü kapatma sebebi sadece içerisine toz bulaşmasını önlemek içindir.

Sirke olduğunu anlamak için üzerinden beyazımsı bir tabaka oluşmaktadır.Eğer bu tabaka tamamiyle oluştuğunda tadına bakmanızda fayda var.

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

1 kilogram üzüm

3 litre su

1 dilim ekmek kabuğu

Az miktarda bulgur

Bir avuç nohut

Üzümler ezilir,posayla beraber bir kaba alınır.Tüm malzemeleri içine boca edilir.Ağzı kapatılarak güneş almayan serin birde 30-40 arası bekletilir.Üzüm sirkesi çok keskin olduğunda tahta fıçılarda yapılmalıdır.Bekleme süresi bittikten sonra posasından sıyırarak sirkeler günlük kullanım için şişelere doldurulabilir.İstenirsa posaya ılık su ilave ederek geri dönüşüm amaçlı birkaç defa sirke elde edilebilir.

 

 

Sinx Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.