Sigara Nasıl Bırakılır?

Artık sigaranın zararlarını inkar etmek, hala sigaraya başlamak ya da sigara kullanımına devam etmek maalesef akıl kârı değildir. Burada sigaranın zararlarını anlatmanın bile lüzumu yok. Zira artık herkes tarafından biliniyor ve kabul ediliyor.

Sigaranın ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda billboard’larda, televizyon vb. yayın organlarında reklamları dönmekte, hemen her yerde sigara kullanımına izin verilmekte ve hatta bazı yetkileri bulunan insanlar sigaranın yararlı bir şey olduğunu anlatmaktaydı. Sinema filmlerinin bu iş için özellikle çok uygun olduğunu, hatta başroldeki oyunculara filmde sigara içmeleri için tomarla para ödeyen sigara şirketlerinin olduğunu bir çoğumuz bilmekteyiz. Cinsel ilişki sonrasında yataktaki çiftin birer sigara yakma sahnesinin aklınızda canlandığına eminim. Ve tabii bunun türevleri. Tüm bunlar, hatta daha fazlası, dört bir koldan sigaranın tüm dünyaya reklam edilmesi önüne geçilemeyen bir sigara kullanımını başlatmaya yetmiş de artmıştı.

Günümüzde bu tip reklamlar olmamasına karşın sigara kullanımının pek de azaldığı, özellikle ülkemiz için söylenemez. Hala sigara kullanımı yeni başlayanlarla birlikte devam ediyor. Peki nasıl oluyorda şartlar bu durumdayken insanlar sigaraya başlıyor? Bunun en büyük sebebi çocukluk ve lise çağındaki gençlerin çevresinde sigara kullananları görüp özenmesidir. Bu durum da sigara kullanımının nesilden nesile geçtiğinin göstergesidir. Bir çocuğun babasını örnek alması oldukça doğal bir senaryodur. Babasını örnek alan bir çocuğun da babasının sigara kullanmasını filtreden geçirmesini beklemeyin. Tüm bu bilinen durumlar mevcutken sigara içmeye devam etmek yazımızın başında da dediğimiz gibi pek akıl kârı değildir. Özentilik ile başlayan sigara kullanımı bağımlılık ve alışkanlıkla devam eder. Dertten tasadan sigara içmek ya da bunu beyan etmek hikayedir.

Ancak sigaranın bağımlılık ve daha da tehlikeli olanı alışkanlık etkenini de unutmamak gerekmektedir. Dışarıdan, sigara kullanmayan birinin sigarayı bırakmanın kolay olacağı yanılgısına düştüğünü sıklıkla görebiliriz. Kendilerinin rahatlıkla bırakabileceklerini düşünebilirler. Ya da sigara içen insanlara anlam veremezler. Durum maalesef bu kadar basit değildir.

Sigaranın bağımlılığı değil, alışkanlığı daha tehlikelidir!

Yukarıda da bahsettiğim gibi sigaranın bağımlılığını tamamlayıcı en güçlü silahı alışkanlığa sebep olmasıdır. Her şey bir kenara bırakılırsa sigaranın çalışma mantığı harikadır. Nikotin ile beyin uyuşur, ufak da olsa bir keyif vererek bağımlılığa sebep olur. Bu kısa süreli bağımlılık sebebiyle insan sigara kullanmaya devam eder. Sonrasında ise zaman geçtikçe alışkanlık faktörü devreye girer. Ve sonuç: “Sigarayı bırakıyorum ama o beni bırakmıyor.”

Bir insanın alışkanlığından kurtulması oldukça sıkıntılı bir süreçtir. İnsanoğlunun yaradılışında alışkanlık vardır. Sigarada da aynı şekilde alışkanlık faktörü ve kullanılmadığında oluşan uçsuz bucaksız boşluk hissiyatıdır. Sanırım sigarayı bırakınca kilo alınmasının sebebi de buna dayanıyor. Bu boşluğu doldurmak için yenilen sınırsız abur cubur. Kişiden kişiye farklılık göstererek gerçekten iştah açılmasına da sebep olabiliyorken, genellikle kişi karnı aç olduğu için değil sigara alışkanlığı ve yarattığı boşluk hissinden kurtulmak adına ağzına bir şeyler tıkamasından dolayı kilo alıyor.

Neyse ön bilgiyi verdiğimi düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu işin uzmanı falan değilim. Her hangi bir şeyin uzmanı olduğum da söylenemez. Makalede geçen hiç bir bilginin bilimsel bir karşılığı yoktur.

Şimdi gelelim konumuza;

Sigara Nasıl Bırakılır? Bir başka değişle “Sigarayı Nasıl Bırakırım?”

Öncelikle bu yazıyı bile sigara içerken okuyorsanız, sigarayı bırakma evresine pek yakın olduğunuzu söyleyemem. Herkesçe bilinen bir şey söyleyeceğim. Önce kafanızda bitirin! Sigara içmeye devam edip sigara üstüne sigara yakarken birinin gelip size sigarayı bıraktıracağını mı düşünüyorsunuz? Ya da sihirli bir değnekle sabah kalktığınızda sigaranın aklınıza gelmeyeceğini mi? Maalesef yok öyle bir dünya. Sigarayı bırakmak zordur. Bunun bilincinde olun. Sigaranın size maddi ve manevi nasıl bir etkisinin olduğunu tartarak düşünmeye başlayabilirsiniz. Klişe sözler söylemek istemiyorum ama özellikle son gelen zamlarla günde 1 paket sigara içen birinin aylık ortalama 200 TL civarında bir parayı sokağa atmasından söz ediyoruz. Bu da yıllık 2400 TL’ye tekabül ediyor. Günde kaç paket sigara içtiğinizi ya da hangi marka içtiğinizi hesaplamanız çok zor olmasa gerek. Kullanıma göre aylık 500-600 TL’lik sigara içenler de yok değil. Bu işin sağlığınızı henüz yitirmemişkenki maddi kısmı. Bir diğer söz konusu durum ise kalitesiz bir yaşam sürmek ve kullanmaya devam ettiğiniz sürece sağlığınızı yavaş yavaş kaybettiğiniz gerçeğidir. Koku olayına, dişlerin sapsarı olmasına vb. hiç girmiyorum bile. Öncelikli olarak bunların bilincinde olmak ve sigarayı içmeye devam ettiğinizde ve bıraktığınızda nelerin olacağını tartıya koymaktır. Hangisi mantıklı geliyorsa onu seçin.

Beyninize sigara içmemeniz gerektiğini, maddi manevi sağlıklı bir hayat sürmek, sigarayı bırakmak istediğinizi aşıladınız ve artık ipleri elinize almanın vaktinin geldiğini düşünüyorsanız ilk adımı gerçekleştirmiş olacaksınız. Aşağıda sigarayı bırakma evrelerinde karşılaşacağınız olası durumları, yapmanız & yapmamanız gerekenleri ve ufak tefek ipuçları ile birlikte açıklamalarını yazıyorum.

Azaltarak bırakmaya çalışmak: Bana sorarsanız en saçma ve başarısız yöntemdir. Sigaranın nikotin bağımlılığından bile kurtulamazsınız. Bir tiryakinin, sigara orada duruyorken 1-2 adet sigara ile yetineceğini düşünmüyorum.

Ara sıra kaçamak yapmak: Bu da üstteki yanılgı gibi sigarayı bıraktığını zanneden insanların işidir. Nikotini beyninize unutturmanız gerekiyorken her içtiğinizde tekrar hatırlatıyorsunuz.

“Bu paket bitsin bırakıyorum”: Pazartesi diyete başlamaktan bir farkı var mı? Bırakmaya karar verdiyseniz zaten o paketi çöpe atarsınız.  Paket bittikten sonra bırakmaya karar verdiyseniz yeni bir paket alıp çöpe atmanıza gerek yok tabii.

Sigara tüketilen ortamlarda bulunmak: Sigarayı bırakmaya, unutmaya çalışırken sigara içen 5 kişilik bir grubun yanına yaklaşmak akla karayı seçmek gibidir. Çok sağlam bir irade gerekir ki o iradeye sahipseniz zaten başka bir şeyde de zorlanmazsınız. Mümkün mertebe uzak durun.

İlk 2-3 gün hayati önem taşıyor: Yukarıda bir yerlerde de bahsettiğimiz gibi sigarayı bırakırken ilk 2-3 gün nikotin bağımlılığının etkilerinden dolayı zorlanabilirsiniz. Mümkünse ilk 2-3 gün evinizden çıkmayın. Bıraktığınız zamanı tatilde olduğunuz bir döneme denk getirebilirsiniz mesela. Bu süreçte bol bol uyuyabilirsiniz. Film izleme, kitap okuma gibi aktivitelerle vakit geçirebilirsiniz. Hatta yapabiliyorsanız yatağınızdan hiç çıkmayın.

Sigarayı bıraktığınız dönemde stres ve moral bozukluğundan kaçının: Sigaranın bırakıldığı ilk günlerde olumsuz ve moralinizin bozulduğu bir olay yaşarsanız sigaraya sarılma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Her ne kadar sigarayı bırakmış olsanız da sigaranın bilinçaltınızdaki kötü gün dostu imajı canlanacaktır. Ne zaman ne olacağını, ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz ama yine de stresli bir dönemden geçiyorsanız bu dönemi atlattıktan sonra sigarayı bırakmanız daha faydalı olabilir.

Ufak adımlar adın: Çoğu zaman 1 hafta, 1 ay insana oldukça uzun gelebilir. 1 ay sonra bir şeye ulaşabileceğinizi bilseniz nasıl bekleyeceğinizi düşünür, 1 ayın çok uzun olduğundan yakınırsınız. Sigarada da durum bunun gibidir. Kendinize 1-2 yıl sonra sigaradan tamamen kurtulacağınızı söylerseniz 2 yıl nasıl sabredeceğinizi düşünürsünüz. Bu olumsuz ve moral bozucu bir düşüncedir. Ancak “Bugün de sigara içmedim” şeklinde gün gün devam ettiğiniz takdirde bir süre sonra elle tutulur bir süre boyunca sigara içmediğinizin farkına varacaksınız. Bu his harikadır. Sigaradan uzak durduğunuz her an işinizi daha da sağlama aldığınızın göstergesidir. Ne kadar süre geçerse o kadar sağlamlaşır ve sigaradan tamamen kurtulursunuz. Kesinlikle unutmayın bir kaç hafta sona erdiğinde ilk günlerdeki kadar sigarayı aramadığınızın farkına varacaksınız.

Spor yapın: Madem sağlıklı bir hayata giriş yaptınız neden daha da sağlıklı olmayasınız? Sabahları dışarıya çıkıp koşun. Ciğerlerinizi şaşırtın!

Dişlerinizi fırçalayın: Dişlerinizi sürekli fırçalama gibi bir alışkanlığınız yoksa bunu özellikle sigarayı bıraktığınız dönemlerde ve sonrasında alışkanlık etmeniz çok yararlı olacaktır. Diş fırçaladıktan sonraki temizlik ve sağlıklı olma hissi oldukça iyidir ve sigara isteğini bastırır. Ve bu sayede sigaradan sararmış dişlerinizi yeniden gerçek rengine kavuşturabilirsiniz.

Alo 171 – Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Hattı: Sağlık Bakanlığı’nın son dönemlerde sigara ile verdiği mücadelede oldukça iyi adımlar attığı inkar edilemez. Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması olan Alo 171′i arayarak ücretsiz yardım isteyebilirsiniz.

Allen Carr: Allen Carr adlı kişi sigaraya olan bakış açınızı ve kafanızdaki tüm soru işaretlerini atmanızı sağlayabilecek bu konuda gördüğüm gerçek bir uzman. Video’larını internetten bulabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım en kısa sürede sigarayı bırakır ve bir daha da içmezsiniz. Danışmak istediğiniz bir konu ya da paylaşmak istediğiniz bir şey varsa yorum bırakabilirsiniz.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.