Şeker oranı düşük sebze ve meyveler nelerdir?

Vücudumuzun olmazsa olmazları arasında yer alan sebze ve meyveler, kimi zaman yüksek şeker içerikleri nedeniyle vücudumuzda sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle biz de size düşük şeker oranlı sebze ve meyvelerin bir listesini yapmaya karar verdik. Bu gıdaları hem ana hem de ara öğünlerinizde tüketirseniz tok kalacak aynı zamanda sağlıklı beslenme imkanı da elde edeceksiniz. Şekeri düşük besinler, kilo kontrolü konusunda da size inanılmaz yardımlarda bulunuyor.

Brokoli

Brokoli neredeyse hiç yağ içermiyor ve yüksek lif oranına sahip. Bu harika sebze C, A, K, E ve D vitaminleri açısından da zengin. Özellikle demir eksikliği olanlara önerilen brokoli ayrıca şeker oranı açısından da en düşük sebzeler arasında gösteriliyor.

Marul

Marul bağışıklık sisteminin en önemli dostlarından birisi. Bu harika gıda da neredeyse hiç şeker içermiyor. Bu nedenle sizi tok tutuyor. Özellikle ara öğünlerde tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Marul ayrıca içeriğinde A, B, C, D, E ve K vitaminlerini de zengin bir oranda barındırıyor.

Avokado

Avokadolar, şeker oranı en düşük meyveler arasında yer alıyor. Yüksek lif oranına sahip olan bu muhteşem gıda aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahip. Ara öğünler için ideal.

Beyaz lahana

Beyaz lahana sıfıra yakın oranda yağ ve şeker içeriyor. Bu harika sebze metabolizma hızını arttırırken aynı zamanda kilo kontrolünde de size yardımcı oluyor. İçeriğinde ise A, C, D, E ve K vitaminleri barındırıyor.

Ahududu

Ahududu zengin bir lif içeriğine sahip. Antioksidan özelliğine sahip olan ahududu aynı zamanda meyveler arasında en düşük şeker oranına sahip çeşitlerden birisi.

Kivi

Tropikal meyveler arasında en sevilenlerden olan kivi, düşük şeker oranı ve yüksek C vitamini içermesiyle dikkat çekiyor.

Domates

Sıklıkla kullandığımız sebzelerden birisi olan domates de düşük oranda şeker içeriyor. Neredeyse sıfır oranda şeker içeren bu harika gıda salatalardan çorbalara kadar birçok yemeğimize de tat vermesiyle biliniyor.

Çilek

En sevilen meyvelerden birisi olarak kabul edilen çilek de düşük oranda şeker barındırıyor. Çilek aynı zamanda antioksidan etkilere ve yüksek oranda life sahip.

unsplash-logoJonathan Mast

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.