Edebiyat

Roman Nasıl Yazılır?

Bir şeyler yazabilmek için, güçlü bir hayal gücüne sahip olmak gereklidir. Yazı yazmayı sevmek, tüm inceliklerini bilmek, dili iyi kullanabilmek ve fazlaca kitap okumuş olmak gerekmektedir. Etkileyici, dokunan ve okurken akışkan bir dille yazmak, yeteneğe sahip olmak, teknikleri bilmek gereklidir. En önemlisi de, roman yazmak için zamana ihtiyaç vardır.

Roman Yazarken Takip Edilecek Adımlar Nelerdir?

İlham, yetenek, zaman, kabiliyet varsa yazarlık adımının ilki tamamdır. Roman nasıl yazılır? Romanı nasıl yazacağınızı öncelikle planlamalısınız ve adımları takip ederek yazmaya başlamalısınız. Romanın teması ilk olarak belirlenmelidir. Ne tür bir roman yazacağınıza karar vermelisiniz. Korku, tarih, aşk, bilim kurgu, siyasi ya da sosyal içerikli, hangi tür yazacaksanız karar vermelisiniz. Romanın temasına karar verdikten sonra, karakterlere karar vermelisiniz.

Kaç karakter olacak, ana karakter kim, iyi ve kötü karakterler olacak mı, kadın, erkek, çocuk ya da yaratık, hayali ya da gerçek, bunlara karar vermelisiniz. Olay yeri neresi olacak, caddeler, sokaklar, tarihi yerleri, olaylar nasıl işleyecek, hangi dönemi anlatacaksınız, romanı kurmak, yazmanın önemli adımlarındandır. Sıra diyaloglara geldi. Romanın önemli parçalarından olan diyaloglarda, hangi anlatımı kullanacaksınız, ona karar vermelisiniz. Olayları kendi ağzınızdan mı yazacaksınız, yoksa başka biri tarafından anlatılıyor gibi mi yazacaksınız, diyaloglar nasıl geçecek buna karar vermelisiniz. Roman yazmaya karar verdiyseniz, zamanınız olmalıdır.

Bir günde roman yazamazsınız. Hafta, ay ya da yıllar alabilecek bir zamanı göze almalısınız. Roman yazmak için, kendinize belirli zaman aralıkları belirlemelisiniz. Günün belirli saatlerini yazmaya ayırabilirsiniz. Romanın taslağı oluştuktan sonra sıra yazmaktadır. Romanı kurgulayıp, yazmaya başlayınca, yazarken farklı şeyler de aklınıza gelebilir, olaylara farklı açılardan bakıp, farklı boyutlar da katabilirsiniz. Sizin karakterleriniz, ana fikriniz ve olaylar değişmeden, planlı ve kontrollü olarak roman yazabilirsiniz. Muhteşem bir sonla, yeteneğinizi katarak romanınızı sonlandırabilirsiniz.

Romanınızı Yazdıktan Sonra Hataları Gözden Geçirme

Romanın taslağı bitsin, yazma işlemini bitirin ve hataları düzeltmek için baştan gözden geçirin. Arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Düzenlemeleri yapmalısınız ki, yayımcıya gittikten sonra tekrar geri dönmesin. Hataları okurken bulduğunuzda, renkli kalemlerle düzenleme yapın. İmla ve dilbilgisi kontrollerini yapın. Gereksiz olay ve karakterleri romanınızdan atın. Doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun.

Thought Catalog

Yazar hakkında

fordprefect

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu