PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) Nedir ve Nasıl Oynanır?

Son yıllara damga vuran oyunu sorarsanız bu oyun kesinlikle “PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS“ ( PUBG ) tartışmasız olur. Bildiğiniz üzere ‘’ Battle royale ‘’ kategorisinde zirve yaptırmıştır. Üstü üste aldığı rekorlarla steam’ de En çok oynanan oyun rekorunu elinde tutmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra steam’ın çinliler tarafından akına uğramasına da neden olmuştur.

Pubg Nedir?
Pubg Nedir?

PUBG Nedir?

Pubg oyuncuları için sorunsuz ve mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Oyunda takım olarak veyahutta tek olarak oynayabilirsiniz. Oyun fps oyun türü içerisinde yer almaktadır. ilk başladığınızda oyuna bir uçağın içinde olarak başlarsınız ve sizin veya takım arkadaşlarınızdan birisinin belirledikleri noktalara( şehirlere ) paraşüt yardımı ile atlayarak buralardan silah, bomba, giysi, kask gibi vb. Ürünleri toplayarak kendinizi geliştirirsiniz sonrasında bu adaya siz dahil 100 kişi uçaktan inmiş olacaktır ve siz takımınızla veya tek olarak bu 100 kişiyi öldürüp 1. olmanız gerekmektedir oyunun temel amacı budur.

Bu tür oyun çılgınlıkları ilk olarak ‘metin2,dota,counter strike ve league of legends ‘’ bu oyunlar ile başlamıştır. Bunlar gibi bir çok online oyunlar kullanıcı kitlelerini çok üst seviyelere taşıyarak ülkeler arasında birbirleriyle birlikte turnuvalar kurarak ülkesini temsil etmektedir. Bu oyunların haricinde en son çıkan ve en çok tutulan oyun PUBG olmuştur. Bu oyun steam oyun satış platformundan ücret karşılığında satın alınabilmektedir güncel fiyatı da şuanda 69 TL ‘dir. Steam platformu çoğu online oynanan ve oynanmayan oyunların orjinalinin satıldığı bir platformdur. Son zamanlarda PUBG oyununun kullanıcı kitlesinin artmasıyla birlikte Steam üzerinde en yüksek satış rakamlarına ulaşmış bir oyundur.

PUBG indirime girer mi?

Bir çoğunuzun en çok merak ettiğiniz konulardan biri de bu. Pubg nin steam’da ki fiyatı ‘ Amerika Birleşik Devletlerinde  30$ ancak Türkiye de ki şuan ki fiyatı yukarıda söylediğimiz gibi 69 TL dir ve diğer ülkelerle kıyaslayacak olursak oldukça ucuz olduğunu görüyoruz. Yine de de bu fiyat ülkemiz şartlarında oyunu oynamak isteyenler için çok fazla gelebilir. Hal böyleyken herkes oyunun indirime girmesi için dua ediyor. Ancak PUBG o kadar popüler ve o kadar çok oyunu satıyor ki firmanın oyunu indirime sokma gibi bir derdi yoktur. Ve böylece PUBG ‘nin şuanda indirime girmesi imkansız gibi birşeydir yinede beklemek isteyenler için şunu söylememiz gerekiyor çok beklemeniz gerekiyor indirimi görebilmeniz için.

Pubg Sistem Gereksinimleri
Pubg Sistem Gereksinimleri

PUBG sistem gereksinimleri

Oyunun ilk yayınlandığından itibaren en çok eleştiri alan yönlerinden biri performansı oldu. İlk zamana kıyasladığımızda oyunun performansında ciddi anlamda gelişmeler yapıldı fakat halen oyuncular tarafından eleştiriler devam etmektedir. Oyunu oynamanız için sisteminizin minimum gereksinimlerini aşağıya listeleyelim. Fakat şunu söylememiz gerekiyor ki yukarıda belirttiğim gibi minimum gereksinimler bunlar oyundan akıcı olmasını donmamasını performansının çok iyi olmasını bekliyor iseniz 2. olarak gösterdiğimiz tavsiye edilen sistem gereksinimlerinden olan sistemi almanız gerekmektedir.

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 işletim sistemi
 • İşlemci: Intel Core i3–4340 / AMD FX-6300 işlemci
 • Bellek: 6 GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidiaGeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 10 GB ve üzeri

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 işletim sistemi
 • 
İşlemci: Intel Core i5–4670 / AMD FX-8300işlemci
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidiaGeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 12 GB ve üzeri
Pubg Fps Nasıl Artar?
Pubg Fps Nasıl Artar?

PUBG fps artırma

Üst tarafta Gördüğünüz sistem oyunu açmaya ve oynamaya yetebilirim ama sizleri tatmin edemez bu yüzden herkesin yapmaya çalıştığı ancak çoğu kişinin yapamayıp vazgeçtiği ‘ FPS ‘ ayarlarını göstereceğiz. PUBG oyununda üst seviye sisteminiz olsa bile zaman zaman sorunlarla sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Fps arttırmak için oyunun grafik ayarlarını kullanalım. Oyun bizlere 4k çözünürlük sunmakta ancak herkes 4k oynayamaz o yüzden standart olarak 1920×1080 çözünürlüğünü varsayalım ilk olarak kenar yumuşatma, rötuş ve gölge ayarlarını düşürelim ancak bunu düşürdüğümüz zaman rakiplerimizin gölgesini takip etmemiz imkansız oluyor. Bir sonraki aşamamızda efektleri kısabilirsiniz çünkü bu ayar ne kadar yüksek olursa o kadar bilgisayarınız performans harcar. Oyunun görsel kalitesini ise en çok etkileyen kısım doku kalitesidir bu ayarı bilgisayarınız ve göz zevkinize göre kendiniz değiştirmenizi öneriyorum. Geriye ise sadece yeşillik ve görüş uzaklığı ayarları kalıyor bunları da düşürdük mü tamamdır. Bundan sonra rahatlıkla oynayabiliriz ayrıca ekran sürücünüzü güncellemeyi kesinlikle aksatmayınız.

Pubg Mobile
Pubg Mobile

PUBG Mobile

PUBG ‘nin PC ve Xbox One sürümlerinden sonra oyun geliştiricileri tarafından tüm dünyada yayınlandı. Oyunun İOS ve Android için yayımlanan mobil sürümünün teknik ve oynanış anlamında PC ve Xbox One sürümünden grafik kalitesi dıında hiçbir eksiği yok. Hatta fazlası bile var çünkü PUBG Mobil tamamen ücretsiz olarak indirip oynayabiliyoruz. Öte yandan bilgisayarımıza BlueStacks veya NoxPlayer programlarını indirerek Bilgisayarınızdan da ücretsiz olarak oynayabiliyorsunuz. Oyu almaya bütçesi yetmeyenler için mükemmel bir avantaj olmuştur.

Pubg Miramar Haritası
Pubg Miramar Haritası

Pubg Sanhok Haritası
Pubg Sanhok Haritası

PUBG Haritalar

Oyun içersinde toplamda oynayabileceğiniz 3 adet harita vardır bunlar sırasıyla Erangel, Miramar ve sanhok haritalarıdır. Şuanda en çok oynanan harita erangel haritasıdır ancak en son çıkan sanhok haritası şuanda popüler olma yolunda.

PUBG Silah Rehberi

Saldırı Silahları
Resim İsim Mod Mermi
AKM Tekli, Otomatik 7.62
Groza Tekli, Otomatik 7.62
M16A4 Tekli, Otomatik 5.56
M416 Tekli, Otomatik 5.56
SCAR-L Tekli, Otomatik 5.56
Yaylar
Resim İsim Mod Mermi
Crossbow Tekli Yay
Nişancı Tüfekleri
Resim İsim Mod Mermi
Mini 14 Yarı-Otomatik 5.56
Mk14 EBR Yarı-Otomatik Full-Otomatik 7.62
SKS Yarı-Otomatik 7.62
Hafif Makineli Tüfekler
Resim İsim Mod Mermi
Micro UZI Tekli, Otomatik 9mm
Tommy Gun Tekli, Otomatik .45
UMP9 Tekli, Salvo, Otomatik 9mm
Vector Tekli, Salvo, Otomatik .45
Pompalı Tüfekler
Resim İsim Mod Mermi
S12K Tekli 12 Gauge
S1897 Tekli 12 Gauge
S686 Tekli 12 Gauge
Keskin Nişancı Tüfekleri
Resim İsim Mod Mermi
AWM Tekli .300
Karabiner 98 Kurz Tekli 7.62
M24 Tekli 7.62
Mini 14 Yarı-Otomatik 5.56
Mk14 EBR Yarı-Otomatik Full-Otomatik 7.62
SKS Yarı-Otomatik 7.62
VSS Vintorez Tekli, Otomatik 9mm
Ağır Makineli Tüfekler
Resim İsim Mod Mermi
M249 Otomatik 5.56
Tabancalar
Resim İsim Mod Mermi
P18C Tekli, Otomatik 9mm
P1911 Tekli .45
P92 Tekli 9mm
R1895 Tekli 7.62
Yakın dövüş silahları
Resim İsim
Crowbar
Machete
Pan
Sickle
Bombalar
Resim İsim
Frag Grenade
Smoke Grenade
Stun Grenade

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.