Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Pişmaniye

Pişmaniye Tarihçesi

Pişmaniye ülkemize özgü tarihi çok eski Osmanlı’nın 1400 yıllarına kadar dayanır.Fatih Sultan Mehmed Han tarafından İstanbul’u fethini gerçekleştirmeden önce soğuk kış günlerinde ev ahalisi tarafından zahmetle yapılmıştır.Çeşitli yörelerde farklı isimlerle anılmasına rağmen ismi günümüze Pişmaniye olarak gelebilmiştir.

İzmit’e geldiğimizde bizi ilk karşılayacak olanlar şüphesiz ki pişmaniye satıcılarıdır.Kocaeli bölgesinde ününü sürdüren pişmaniye kente ününü yaymıştır.

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Öncelikle margarinle beraber türüne göre kakao veya vanilya olmazsa olmazlarıdır.Buna ek olarak limon tuzu,su ve undan yapılır.Şeker,ağda kıvamın gelene kadar eritilir.

Daha sonra dondurulur ve yuvarlak halka haline getirilir.Resimdeki gibi kocaman bir tepsi üzerine konan kavrulmuş una,tereyağı gezdirilir.Daha sonra tepsi etrafında duran birkaç kişi halkaya benzeyen ağdayı unun üstünde çevirir.Bu şekilde bütün un ağdaya yedirilir.Ağda tel tel olana kadar devam edilir.Her seferinde ağda yeniden halka şekline döndürülmelidir ve kopmamasına itina gösterilmelidir.

Şeker tel tel ayrılır ve hamur kıvamından kurtularak pişmaniye halini almaya başlar.Soğutma tezgahlarına serilirek soğutulur.

Sinx Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.