Limonata Nasıl Yapılır?

Neredeyse dünyanın her bölgesinde yapılan ve soğuk içilerek hatta buz ile servis edilerek iç ferahlatan, sıcak yaz günlerini kışa çeviren oldukça lezzetli bir içecektir. Büfelerde ve yemek yenilen fast food mağazalarında kesinlikle bulunan bu içeceğin evlerde de yapılması oldukça basittir.

Malzeme miktarlarını kişi sayısına göre ve kaç litre yapmak istediğinize göre eşit oranda artırarak kendi malzeme miktarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

  • Limon 4 Tane
  • Toz Şeker 1 Su bardağı
  • Su
  • Buz

Evde Limonata Yapımı

Elinizdeki limonları iyice yıkayıp suyunu süzün.Daha sonra 3 tanesinin kabuklarını ayrı bir kaba rendeleyin. Bu işlem bitince limonları küp gibi zar şeklinde doğrayıp demin rendelemiş olduğunuz kabukların içine boca edin.Şekeri de ilave ettikten sonra diğer elde kalan limonu da suyunu sıkarak ekleme yapın.Yaptığınız bu karışımın süzülmesi amacıyla süzgeç kullanarak suyunu ayrı bir kaba alın. Buz gibi suyu ekleyip karıştırdıktan sonra dinlenmesi için dolaba koyun. Eğer çok şekerli ya da koyu olduysa su eklemesi ya da şeker eklemesi yapabilirsiniz. İçerken üzerine buz ve de nane eklemesini sürahinize yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Francesca Hotchin

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.