Ev İşleri Kişisel Bakım

Leke Nasıl Çıkarılır?

Yazar: Sinx

Etrafımızda leke tehlikesi oluşturabilecek onlarca hatta yüzlerce madde ve nesne bulunmaktadır.Bunlara karşı kısmen önlem alsak da kaza sonucu tanışmamız fazla uzakta değildir.

Pratik ve bi o kadar da basit leke çıkarma yöntemleri aşağıdaki listemizde sıralanacaktır.Unutmayın ki kazalara acil mücadahele etme hayat kurtardığı gibi lekelerinde kurumadan hızlı bir şekilde yapılacak mücadahale eşyalarımızın kalıcı lekelerden kurtulmasına yardımcı olabilir.

Hangi Leke Nasıl Çıkarılır?

Ayna Temizliği:Bilinen en etkili yöntem gazete kağıdıdır.Topak haline getirdiğiniz gazete kağıtlarını,2 ölçek su ve 1 ölçek sirke karışımı suya batırıp aynanızı silin.Ve aynayı kuru bir bezle kurulayın.

Boya Lekesi:Kumar üzerindeki boyayı eğer tazeyse ilacı ”terebentin” dir.Lekemiz eğer kurumuşsa,sabunlu su ile yıkayıp birkaç saat içinde bırakın.Ardında terebentinle silin.

Çamur Lekesi:Çamur kurudukça daha çabuk temizlenir.İyice kurumaını bekleyin.Fırçayla sürterek çıkartın.İnatçı bir lekeyse su ve sirke karışımı yapabilirsiniz.

Çay Lekesi:Çay hayatımızda sudan sonra en çok tükettiğimiz sıvıdır.Bu yüzden en çok leke sorunu ile karşımıza çıkan şeydir.

  • Renkli kumaşlarda çay lekesi,leke taze ise yumurta sarısı ve su,kurumuş eski lekelerde gliserinli alkol yardımıyla.
  • Beyazlarda,limonlu suda silip,soğuk suyla durulayın.
  • Halılarda ise,eşit miktarlarda sirke ve alkol yardımıyla temizleyin.

Çimen Lekesi:Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda,leke hafif nemlendirilir ve deterjanla ovalayın.çamaşır suyu sıcak suyla yıkayın.Daha inatçı lekelerde alkol yardımıyla silip kurulayın.Çamaşır suyuna dayanıksız kumaşlarda çamaşır suyu kullanmadan bu işlemleri tekrarlayın.Alkol miktarını artırmayı deneyin.

Kan Lekesi:Kesinlikle sıcak su kullanmayın bu lekenin daha da yayılıp işlerin zorlaşmasına yol açar.

  • Beyazlarda,oksijenli su ile ıslatıp,sabunlu ılık su kullanın.
  • Renklilerde,nişasta ve suyu kullanarak ufak hamurlar yapın.Lekeli yere sürerek çamur etkisi yaratıp kurumasını bekleyin.Fırçalayarak temizleyin.
  • Halılarda,lekeli yeri sirke yardımıyla ovunuz.

Pas Lekesi:Sentetiklerde,taze limonlu ovun.Sentetik olmayan kumaşlarda ise limonla ovduktan sonra amonyaklı su ile temizleyin.

Ruj Lekesi:Etere değdirilmiş pamukla leke yüzeyini silin.Lekeye sabun sürün 1 saat bekleyin ve yıkayın.

Terleme Lekesi:Özellikle yazın oluşan bu lekeler için pratik çözümler mevcuttur.

Beyazlarda,Asitoksalitle silip,durulayın ve daha sonra oksijenli suyla silin.

Narinlerde,Hafif limonluk ve amonyaklı suyla temizleyin.

Yünlülerde,kumaşı birkaç saat sirkeli soğuk suda bekletip,siliniz.

Yağ Lekesi:Özellikle ev hanımlarının başını ağrıtan bu leke için birçok çözüm yolu bulunmaktadır.

Sıçrayan yağlara karşı en etkili yöntem ispirto ile çıkarmaktır.Zeytinyağı lekesini çıkarmak içinse bir miktar ekmekiçini hamur yapıp bölgeye bastırmaktır.

Yumurta Lekesi:Bu lekeri çıkarırken soğuk su kullanmalısınız.Sabun ve su yeterli olsada çamaşır suyunu kaldırabilecek kumaşlarda bu da eklenmelidir.Daha inatçı lekelerde ise,limonla lekeri ovmaya başlayın ve ardından haşlanmış patatesle ovup,içinde çakıl taşı bulunmayan toprakla silin.

Şarap Lekesi:Yine birçok alternatif yöntem bulunmaktadır.Kaynar olan süte batırıp lekeyi temizleyebilirsiniz.Şarap dökülen örtüye tuz serpip anında müdahale ederken ilk yıkamada lekeden kurtulabilirsiniz.

Renkli kumaşlarda,amonyaklı soğuk su ile temizleyebilirsiniz.

Ketçap ve Salça Lekesi:Sıcak su ve gliserinli karışım yapıp leke üzerinde 1 saat bekletin.Temizlemek için normal bir deterjanla yıkamadan geçirin.

Yazar hakkında

Sinx

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu