League of Legends Nedir & Nasıl Oynanır?

Dünyayı kasıp kavuran oyun League of Legends’a bugün bir göz atacağız. Oyun önerileri kapsamında inceleyeceğimiz League of Legends (LoL) ‘u öncelikle tanıyalım.

League of Legends, Riot Games tarafından 2009 yılının son çeyreğinde oyuncularla buluşturuluyor ve bu tarihten çok kısa bir süre sonra mensup olduğu MOBA oyun kategorisinin tahtının sahibi oluyor. Bugünkü öneri yazımızda siz değerli okurlara League of Legends’ı önerirken bir yandan da neden ve nasıl bu kadar başarılı bir oyun olduğunu tartışacağız.

Öncelikle az önce de bahsettiğim MOBA nedir, nasıl bir türdür ondan bahsedelim. MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) League of Legends, Dota, Heroes of Newerth gibi oyunları da içinde barındıran bir çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası oyun türüdür.

Dünyayı Kasıp Kavuran Moba Oyun: League of Legends

MOBA oyunlarının ilki, Warcraft 3’e getirilen bir eklentiydi (DotA). Evet, DotA o zamanlar Warcraft 3’e kurulan ufak bir eklentiyle oynanan haritanın ve oyun modunun adıydı. MOBA oyunlarından kısaca bahsetmek gerekirse, 3 ayrı koridora (bazen 2, hatta 1) ayrılan harita ve bu haritaya konuşlandırılan savunma kuleleri oyunun temel unsurlarındandır. Bunun dışında kalan öğeler oyundan oyuna değişmekle beraber, genellikle haritada bulunan tüm objelerin tam listesi ise şöyle: yarısı mavi takıma, yarısı kırmızı takıma ait olmak üzere 6 inhibitör ve 2 nexus, yarısı haritanın bir yarısında, yarısı ise diğer yarısında olmak üzere toplam 8 canavar kampı, Baron Nashor ve Ejderha.

Bu harita (Summoner’s Rift) için konuşacak olursak her iki takım da 5 oyuncudan oluşur. Bazı oyun modlarında ve haritalarda bu sayı 1 ile 6 arasında değişebiliyor. Bunun yanı sıra bazı özel oyunlarda “gözlemci” denen özellik sayesinde oyuna izleyiciler de katılabiliyor. Ayrıca istemcisinin ana sayfasında bulunan bölümde de o an oynanan oyunlar sergileniyor, dileyen oyuncular buradan oyunlara izleyici olarak katılabiliyor.

Oyunun işleyişine bakalım. Bu harita üzerinden giderek açıklayacak olursak gördüğünüz üzere oyun 3 ayrı koridora bölünmüş durumda. 5 oyuncu bu koridorlara ve ormana dağılır. Bu dağılım genellikle 1 üst koridor, 1 orta koridor, 2 aşağı koridor ve 1 orman oyuncusu şeklinde olur e oyun başlar. Oyun başladıktan 1 buçuk dakika sonra haritada gördüğünüz inhibitörlerin her biri “minyon” adı verilen ufak yardımcılar çıkarmaya başlar. Bu bilgisayar kontrollü yaratıklar fazla etkili değillerdir ve görevli oldukları koridor boyunca dümdüz koşarak önüne çıkan engellere saldırmaya programlanmıştır. Her koridorda minyonlar, okların kesiştiği noktaya ulaştıkları zaman birbirleriyle savaşmaya başlarlar.

Oyunun amacı aslında çok basit, her iki takım da karşı takımın Nexus’unu yok etmeyi hedefler. Nexus’u ilk yok edilen taraf oyunu kaybeder ve bunun geri dönüşü yoktur. Bu hedefte ilerlerken her koridorda 3 kule ve 1 inhibitör bulunur. Bir takımın inhibitörü yok edildiğinde karşı takım o koridorda gelişmiş minyonlar üretmeye başlar. Herhangi bir koridordan karşı takımın üssüne girildikten sonra Nexus savunmasız hale gelir ve saldırıya açıktır.

League of Legends’e Giriş

Bu kadar teorik bilgiden sonra oyunu biraz da pratiğe dökelim. Yeni kayıt yapan bir üyeyseniz oyun sizden bir Summoner Name seçmenizi ister. Bu isim oyunda sizi tanımlamak için kullanılacaktır ve belirli bir ücret karşılığı istediğiniz zaman değiştirilebilir.

Summoner Name seçip oyuna girdikten sonra oyun size öğretici nitelikte bir tutorial oynamak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer MOBA türüne yabancıysanız oynamak sizin yararınıza olacaktır. Tutorial’da size oyunun en basit mekanikleri öğretilecek ve normal bir oyuna girmeye hazır hale geleceksiniz. Normal oyuna giriş yapmadan önce oyunun karşılama ekranına biraz göz atalım isterseniz.

 • “Oyna-Play” butonu: Bu butona ile League of Legends oynamaya başlayabilirsiniz. Birkaç farklı oyun modu ve harita mevcut, fazlasıyla keyif alabilirsiniz.
 • Canlı maçlar menüsü: Bu menüde çeşitli oynanmakta olan maçlar sergilenir. Eğer hoşunuza giden bir maç olursa girip canlı olarak o maçı seyredebilirsiniz.
 • Market penceresi: Market penceresinde markete yeni eklenen veya çok satılan ürünler yer alır. Bu ürünler genellikle skinlerdir (kostüm) ve bu ürünleri almak için oyun içi gerçek para birimi (RP) kullanmanız gereklidir.
 • Videolar penceresi: Bu pencere oyunun resmi Youtube sayfasına eklenen son videoları gösterir. Örneğin yeni çıkan her şampiyon için tanıtım videosu çekilir ve o video burada yayınlanır.
 • Haber penceres: Bu pencerede oyun ile alakalı son haberler, etkinlik haberleri vs. yer alır.
 • Karakter portresi: Bu kısımda sizin seçeceğiniz karakter portresi yayınlanır. Çeşitli etkinliklerin yanı sıra RP ile de oyuncu portresi satın alabilirsiniz. Bunun dışında ücretsiz portreler de mevcut.
 • RP ve IP göstergeleri: Oyunda 2 adet harcanabilir birim bulunmakta. Bunlar IP (Influence Point) ve RP (Riot Point). IP maç kazandıkça kazanılır ve IP kazanmanın başka yolu yoktur. RP ise oyun içi gerçek para birimidir ve Riot Games’ten satın alınır. Örneğin yeni çıkan bir skin ortalama 960 RP’dir ve bu da yaklaşık 10 TL’ye denk gelir.
 • Market ve Profil butonları: Market butonu sizi markete gönderir. Markette yeni şampiyonlar, runelar, skinler, portreler ve daha bir çok şey satın alabilirsiniz. Profil penceresinde ise geçmiş oyunlarınızı, mastery sayfalarınızı, rune sayfalarınızı, sahip olduğunuz şampiyonlar ve daha bir çok şeyi görüntüleyebilirsiniz.

Şimdi de normal bir oyuna giriş yapmak istediniz ve istemci sizin için bir oyun ayarladı diyelim, peki ya şimdi?

Gelen oyun davetini kabul ettiğiniz anda karşınızda aşağıdaki gibi bir ekran belirecek.

Normalde 6 ve 7 numaralı bölümlerde beraber oynayacağınız 9 kişi görünür. Ben bir yandan da ekran alıntılarıyla uğraşacağım için özel oyun kurdum ve karşıma da oyundaki en azılı rakiplerden biri olan Annie’yi aldım. Dişi bir oyun olsun istedim!

League of Legends Karakter Seçimi

Karakter seçme ekranında gördüklerinizi teker teker kısaca açıklayalım şimdi.

 • Şampiyon seçim menüsü: Bu menüde sahip olduğunuz şampiyonları görüp aralarından seçim yapabilirsiniz. Benim hesabımda tüm şampiyonlar açık ama siz yeni başladığınızda hesabınızda şampiyon olmayacak. Ama merak etmeyin oyun size her hafta değişen 10 yeni karakter sağlayacaktır. Ayrıca oyun marketinden oyun içi para birimiyle (IP) veya oyun içi gerçek para ile (RP) yeni şampiyonları listenize katabilirsiniz.
 • Rune ve Mastery seçim menüsü: Bu menüden daha önceden ayarlamış olduğunuz runelar ve masteryler arasından seçim yapabilirsiniz. Runelar marketten oyun parası ile satın alabileceğiniz taşlardır. Bu taşları farklı şekillerde kombine ederek rune sayfaları oluşturursunuz. Runelar saldırı gücü, büyü gücü, koşu hızı gibi farklı özellikler kazandırabilir. Masteryler ise oyuna etkisi kısmen daha küçük olan mini pasiflerdir. Bu pasiflere seviye ilerledikçe yenileri eklenir.
 • Summoner Spell seçim menüsü: Bu menü oyunun size sağladığı summoner speller arasından seçim yapmanıza yarar. Summoner spelller rakibe hasar vermek, canınızı doldurmak, size koruyucu kalkan vermek, hızlı koşmak, kısa ve uzun menzilli ışınlanmak gibi bir çok işe yarar ve seviye atladıkça yenileri açılır.
 • Lock In butonu: Bu buton ile seçtiğiniz şampiyonu kilitleyebilirsiniz. Bu butona bir kez dokunduktan sonra geri dönüşü yoktur. Seçtiğiniz şampiyonu değiştiremezsiniz. Yalnızca ARAM modunda takım arkadaşlarınızla takas edebilirsiniz.
 • Skin seçim menüsü: Oynayacağınız karakteri seçip kilitledikten sonra buradan hangi skin (kostüm) ile oynayacağınızı seçebilirsiniz. Kostümlerin hemen hemen hepsi paralıdır. Bunların dışında Riot Games özel etkinliklerde ücretsiz kostüm kartları dağıtmayı unutmaz. Ayrıca bazı görevleri tamamlayarak da kostüm alabilirsiniz (Facebook takip et, Youtube’da abone ol gibi)
 • Takımımız: Bu bölümde kendi takım arkadaşlarımızı görebiliriz. Normal ve dereceli oyunlarda bu kısımda 5 portre bulunur. Özel oyunlarda ise 1-5 arasında değişebilir.
 • Karşı takım: Bu bölümde ise karşı takım oyuncuları görünür. Benim oyunum özel olduğu için karşımda sadece Annie Bot var. Fakat uyarayım bot deyip geçmeyin Annie Bot bir çok LoL oyuncusundan çok daha yırtıcıdır.
 • Bu kısımlar mevcut oyun hakkında size temel bilgiler sağlar, oyun kime ait, oyun modu nedir, oyun haritası nedir vs.
 • Bu kısım da oyunun chat kısmıdır. Takım arkadaşlarınızla nasıl bir strateji izleyebileceğinizi ve bu stratejiye göre nasıl şampiyon seçimleri yapmanız gerektiğini oyun öncesi bu bölümde tartışabilirsiniz. Tartışabilirsiniz ama genelde tartışmazsınız. Hele ki TR sunucusunda rekabet etmeye çalışıyorsanız hiçbir zaman konuşulmaz bu durum.

Yukarıda gördüğünüz ekran alıntısı Summoner’s Rift haritasında oynanan bir custom oyun (özel). Şimdi tek tek gördüğünüz her şeyi açıklayalım.

Leagues of Legends Özel Oyun

 • Şampiyon Portremiz: Bu portre seçtiğimiz şampiyona göre değişir ve oyun boyunca karşımızda olur. En solda o şampiyona ait resim bulunur. Hemen yanındaki rakamlar şampiyonumuzun sayısal değerleridir (AD, AP, MS, AS vs.) Onun hemen yanında ana üste bulunan marketten satın aldığımız itemler bulunur. Bazı itemler aktiftir ve orada görünen tuşa basılarak kullanılabilir.
 • Seçili şampiyon portresi: Burada seçili olan şampiyona ait portre görünür. Ve aynı şekilde itemler, sayısal değerler ve şampiyon resmi görüntülenebilir.
 • Yetenek penceresi: Şampiyonumuzun sahip olduğu yeteneklerin görüntülendiği bölümdür. Her karakter 4 skile sahiptir, bu skiller aktif veya pasif olabilir. Yeteneklerin hemen yanında summoner spell’leri görüyorsunuz, örneğin ben bu oyun için Flash ve Ignite’ı uygun görmüşüm. Aşağıda gördüğünüz 2 bar ise sağlık ve kaynak barlarıdır. Sağlık bari her oyundan tanıdığımız HP’dir. Kaynak barı ise karaktere göre değişebilen ve yeteneklerin kullanılması için gerekli kaynağı gösterir. Örneğin bu akali için Enerjidir.
 • Pasif yetenekler: Şampiyonumuzun o anda sahip olduğu pasif yetenekleri burada görüntüleyebilirsiniz. Örneğin benim şampiyonum Akali’nin o an pasif yeteneğinden ve ultisinden gelen 2 pasifi var.
 • Şampiyonumuz: Şampiyonumuzu oyunda bu şekilde görüyoruz. Mouse’un sağ tıkı ile karakteri yürütebiliriz. Sarı kareler karakterimizin sağlık seviyesini gösterir. Onun altında ise kaynak seviyesi gösterilir.
 • Minimap: Burada oyun haritasının minyatür halini görebilirsiniz. Kırmızı ve mavi küçük noktalar, düşman ve dost minionları gösterir. Mavi ve kırmızı portreler, dost ve düşman şampiyonları gösterir. Geri kalan semboller ise binalara ve canavar kampların aittir.
 • Turret (Kule): Yukarıda da bahsettiğim kuleler oyunda bu şekilde gösterilir.
 • Minion: Meşhur minyonlarımız da işte bunlar. Önceki üç tanesi yakın dövüşcü arkadakı üç tanesi ise büyücüdür.
 • Skor Bar: Skorların belirtildiği bardır. Mavi sayı sizin takımınızın toplam öldürme sayısını kırmızı sayı ise karşı takımın toplam öldürme sayısını gösterir. Onun yanındaki dört rakam sırasıyla öldürme sayınızı, ölme sayınızı ve assist sayınızı gösterir. Bir ölümde en son vuruş kime aitse öldürme ona yazılır. Savaşa dahil olan diğer tüm dostlarınız ise birer assist alırlar.
 • FPS ve Ping göstergeleri: Bu kısımda oyunu anlık kaç FPS ile oynadığınız ve kaç MS Ping aldığınız gösterilir. Yani bilgisayarınızın ve bağlantınızın kalitesine göre oyunu ne kadar kaliteli oynadığınızı buradan görebilirsiniz. Türkiye’de genelde MS 60’ın altına düşmez, FPS’de 100’ü geçmez.

Nefes Kesen 2013 Trailer’ı ile 2009 Trailer’ını Karşılaştırarak Bile Oyundaki Gelişime Şahit Olabilirsiniz!

League of Legends kurulduğu yıldan bu yana her yıl türünün en iyi oyunu seçilmekle beraber farklı oyun eleştirmenlerinden de tam not alarak başarısını ortaya koymuştur.

League of Legends Hangi Ülkelerde Sunucuları Var?

 • League of Legends Kuzey Amerika
 • League of Legends Batı Avrupa
 • League of Legends İskandinavya, Doğu Avrupa
 • League of Legends Brezilya
 • League of Legends Türkiye
 • League of Legends Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu
 • League of Legends Latin Amerika Kuzey
 • League of Legends Latin Amerika Güney
 • League of Legends Okyanusya
 • League of Legends Güney Kore
 • League of Legends Çin
 • League of Legends Singapur & Malezya

olmak üzere 12 temel sunucusu vardır ve Riot Games Dünya’nın tüm ülkelerine hizmet vermektedir.

League of Legends’ı siz değerli oyun severlere şiddetle tavsiye ederken, Riot Games tarafından her sene düzenlenen dillere destan All-Star turnuvasıyla veda ediyoruz. İyi Oyunlar!

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.