Genel Kültür

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Yazar: Sinx

Evde çamaşır makinasında yıkanan çamaşırları temizleyem tamamiyle su ve içinde çözünen deterjanlardır.Fakat birçok üründe su temasını gerçekleştirerek temizlik yapamayabiliriz ki bunun için en güzel örnek yünlü giysilerdir.

Kuru temizlemelerin bir diğer farkı ise normal çamaşır makinalarına göre çok daha büyük olmasıdır.Zaten kuru temizleme makinaları evdeki çamaşır makinaları ve kurutma makinalarının birleşiminden yola çıkılarak farklı kimyasal ilaçlar yöntemiyle uygunlanmıştır.

İlk kuru temizleme deneyimi kazayla Fransız Joly Belin bulunmuştur.Kazara giysininin üzerine Kerosen adlı maddeyi dökmüş bunun kirleri çıkardığını keşfetmiştir ve bu işin üzerine giderek 1840 yılında Paris’de ilk kuru temizleme işletmesi açılmıştır.Günümüzde perkloroetilen denilen madde kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kuru temizleme sonra ütülenen giysiler en mükemmel yani ilk alınmış haline bürünür. Su ile temas olmadığından kumaşların çekme veya şekillerini kaybetme gibi bir sorunu olmamaktadır.

Neden Kuru Temizleme;Bu konuya eğilmek gerekirse herkes yüzlerce lira verdiği bir ürünün maksimum güzellikte ve uzunlukta kullanmak ister.Bu yüzden birçok tekstil üreticisi ”Sadece Kuru Temizleme” ibaresi koymaktadır.

Normal yıkamalarda güneş ve ütüleme işlemleri giysilere zarar vermekte ve ürünün ömrünü azaltmaktadır.

Yünlülerde keçelenme ve sararma çok sıklıkta görülür.

İpeklilerde ütünlenme riskli ve temizlenmesi zordur.

Astarlı elbise ve eşyaların makina veya elde yıkanması risklidir.

 

Yazar hakkında

Sinx

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu