Kefir Nasıl Yapılır?

Oldukça eski bir mazisi ve tarihi bulunan kefir, oldukça sağlıklı ve Kafkasya’dan buralara kadar gelen bir üründür. Asırlık bir tarihe sahip bu ürün, gençlik iksiri gibi güzel isimlere da sahip olmuştur. Sütün mayalanması kaba tabir bir şekilde yapılan bu ürün lezzet olarak sodalı ayran ve kıvamı da aynı boza kadar koyudur. Fermantasyon yapılarak hazırlanan bu içecek oldukça yararlı bir besindir.

Evlerde kefir yapmak ise yoğurt mayalamak kadar basit bir işlemdir. Çünkü süte yoğurt eklendiğinde yoğurt ve süte kefir tanesi eklendiğinde ise kefir ortaya çıkmaktadır. Bu konuda güvenilir ve temiz bir yerden kefir tanesi bulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Kefir mayasının burada önemi ciddi derecede büyüktür. Hatta evde üretilen kefirlerin hazır üretim olanlardan çok daha fazla faydalı olduğunu söylememizde bile bir eksiklik yoktur.

Malzemeler
– 1 kilogram taze süt (hakiki kefir keçi sütünden yapılır, bulabilirseniz onu kullanın.)
– 40 gram kefir mayası
– Kavanoz ve süzgeç

Evde Kefir Üretimi

Öncelikle sütü kaynatıp, soğumaya bırakınız ve eğer oluştuysa kaymağını alınız. Hafiften soğuyarak ılımaya başlayan sütün 25 derece seviyesine düşmesiyle beraber kefir mayasını ilave etmeye başlayın. Daha sonra kavanozunuzu hava almayacak düzeyde kapatarak toz ve güneşe karşı koruyun. 1 gün boyunca gerekli kimyasal tepkimeye girmesini bekleyin. Plastik süzgeç yardımıyla süzme işlemine geçin ve 2 gün boyunca içime hazır şekilde kısa sürede tüketmeye çalışın. Bekletirken dışarda bırakmamanız çok daha iyi olacaktır. Ayrıca bileşiminden dolayı süt asidi belli bir etik alkolü de içerisinde barındırmaktadır. Bu neden durdukça alkol oranında artış gözlenebilir.

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.