Mutfak

Kavurma Nasıl Yapılır

Kavurma Nasıl Yapılır?
Yazar: flickRz

Genel olarak Kurban Bayramında etlerin saklanması konusunda kavurma yönteminin oldukça fazla kullanılması nedeniyle ortaya çıkan bu yöntem oldukça basit ve pratik bir şekilde kırmızı et tüketilmesini sağlamaktadır. Kimi zaman yemeklik kimi zaman pide içi olarak kullanılan kavurmalar derin dondurucuda uzunca süre saklanarak tazeliğini ilk günkü kadar koruyabilir.

Gerekli Olanlar;

Kırmızı (Dana) Eti

İç yağı veya Sıvı Yağ, Tuz, Kekik, Karabiber

Kurban Eti Kavurması Tarifi

Ufak dilimler halinde hazırladığınız etinizi, yağ ile iyice ısıtılmış tavanız etlerin rengi değişene kadar yüksek seviye ateşin altında kavurunuz. (Eğer etler kurban etiyse bir gece dinlendirilmesinde fayda vardır.)

Eğer iç yağ kullanmak istiyorsanız 1 kilograma 4/1 iç yağ gelecek şekilde doğrayabilirsiniz. İç yağınızı ayrı bir tavada halledip daha sonra etlerinizin olduğu tencereye dökünüz.

Köpürme gibi bir sorunla karşılaşırsanız hiç paniğe kapılmadan bir kaşık ya da kepçe yardımıyla köpüğü süzebilirsiniz.

Sonra eğer çabuk pişen bir ete sahip değilseniz çok az miktarda su takviyesi yaparak, suyunu çekene kadar kısık ateşte kalmasına müsaade edin.

Pişme süresinin sonra ermesine yakın tuz ve arzu ettiğiniz baharat türlerini eklemeye başlayın.

İster sıcak olarak servis ederken isterseniz de soğuduktan sonra buzluk poşetlerine parça parça bölerek derin dondurucuda saklayın.

Yazar hakkında

flickRz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu