İstihare Nasıl Yapılır?

Muhtemelen boşluğa düştüğümüzde ve manevi olarak destek ihtiyacımız olduğumuzda ve herhangi bir işin bizler hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için yapılmakta olan İstihare pek de herkesin bilgisinin olduğu bir durum değildir. Temel olarak iki aşamada gerçekleşen bu durum öncelikle abdest alıp 2 rekat namaz kıldıktan sonra istihare duasının okunmayla ilk aşamasını gerçekleştirirken bir diğer kısım olan rüya görmek üzere uykuya yatmaktadır.

İstihare namaz 2 rekat kılınmasıyla beraber bu namaz esnasında okunmakta olan Fatiha suresinin sonunda Kafirun Suresi ve İhlas Surelerinin okunmaları tavsiye edilmektedir.

Adım adım anlatılması gerekirse şu şekilde kafanız daha fazla karışmadan İstihare yapabilirsiniz;

  • Yatmadan dua okuyup, abdestli olarak yatağa yatarken kıbleye yönelerek uyunur.
  • Rüya esnasında eğer yeşil veyahut beyaz görmeniz halinde hayırlı eğer koyu renkler olan siyah ve kırmızı gibi renkler görmeniz halinde ise şerlere yönelik olduğuna işaret edilir.

Bir işe ilk adımı atarken, evlilik yaparken ya da geleceğine ait çok önemli bir karar alırken İstihare yapmanız oldukça önemli bir durumdur. Hadislerde de sıkça bahsedilen bu durum karşısında Allah-ü Teâlâ’ya sığınıp yardım dileyip, yalvarmanız oldukça hayırlı bir hareket olacaktır.  2 rekât namazınızı kıldıktan sonra abdestli şekilde kıbleye yönelerek uyumanız ile beraber gerekli niyeti ederek uykuya daldığınızda hayır ya da şer olabileceğini konusunda niyet dilemeniz mühimdir.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.