Hacamat Nedir & Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Basit tanımıyla vücutta derinin altında biriken kirli kanın yani toksinin vakumlanma işlemiyle beraber dışarı atılması işlemine verilen addır. Fakat o kadar basit olmayan bu işlem profesyoneller tarafından yapılmasının elzem olması ve bilinçsiz kişilerden yardım istenilmemesi oldukça önemli bir husustur. Hijyen ve temizliğin oldukça önemli olduğu bu işlemi belirli eğitimleri almış ve ehil kişilere başvurarak yaptırmanız oldukça dikkat çekici olmalıdır.

Bilinen bölge olarak sırt bölgesine yapılmasına rağmen eğer özel bir rahatsızlık durumu var ise o yönde farklı noktalara da uygulanabilmektedir. Doktor tarafından belirlenecek olan bu kısımlar tamamen eğitimli kişilerce yapılması mümkündür. Hamileler, kalp yetmezliği ve kansızlık problemi yaşayan kişilerin hacamat yaptırması sakıncalı olduğundan uygulanmaz. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullananlarında bu işlemden uzak durmaları gerekmektedir.

Yapılma işlemi olarak da cerrahi bir müdahale olan bu durum karşısında tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenip hangi kısımlara hacamat yapılacağının haritası çıkarılmaktadır. Özel kupalarla 25-125 saniye arasında vakumlama işlemi yapılarak o bölgedeki pis kanı toplar. İnce çizikler atılarak buralardaki kan kupalarla tekrar emilme işlemine geçilerek pis kan dışarı atılır. Temizlik ve hijyen çok önemli olduğundan dolayı kullanılan malzemelerin steril ve tek kullanımlık olması mühimdir.

 

Hacamat Neden Yapılır?

Derinin alt kısmında birikmiş kan, özelliğini yitirmiş ve bağışıklığınızı olumsuz yönde etkileyecek düzeydedir. Bunun bir diğer anlamı da sizlerin bağışıklık sisteminin zayıflayarak diğer hastalıklara vücudunuzun davetiye çıkarmasına neden olmasıdır.  Herhangi bir ağrı, sızı ya da işinize etki edebilecek bir sıkıntı çıkarmadan kısa sürede yaptırılabilecek bir tedavi yöntemi olup bu konuda sağlığınızı korumanın ve hastalıkları kendinizden uzak tutmanız en basit yoludur.

İslam’ın yaygın olduğu ülkelerde oldukça yaygın olmakla beraber artık Avrupa ülkelerinde de uygulanmakta olan bu işlemin yapılması esnasında kullanılan malzemeler cam kupalar ve vakum setleriyle birlikte gerçekleştirilmektedir. Kullanılan en ufak malzemenin bile tek kullanımlık olması oldukça önemli bir husustur.

Hacamat Genel Faydaları Nelerdir?

  • En önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirirken sizlere vücut direnci katarak olası hastalıklara karşı korur.
  • Ödem çözülmesi ve sahip olduğunuz ağrıların giderilmesinde etkilidir.
  • Kanda biriken toksin ve zararlı maddelerin atılmasına %100 yardım etmektedir.
  • Eklem ağrıları, fıtık, migren, halsizlik ve psikolojik hastalıklarla birlikte yorgunluk ve bağışıklık sisteminiz yoluyla sizleri etkileyecek tüm hastalıklara karşı yüksek oranda korunmanızı sağlar.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.