Güveç Nasıl Yapılır?

Güveç pek de evlerde yapılmakta olan bir yemek olmamakla birlikte genelde dışarda özel olarak yenen bir yemek olarak akıllarda kalmıştır. Fakat tüm bunların aksine oldukça leziz ve içinde bulunan sayısız sebze ve et ürünleriyle de tadına doyamayacağınız bir yemek türüdür. Türk mutfağında özel çömlek kaplar içinde hazırlanan güveçlerin odun ateşinde pişmesi ise oldukça farklı lezzeti de ortaya çıkartmaktadır. Fakat günümüz şartlarında sizler de evlerinizde güveç pişirebilir ve bu tada en yakın oranı kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Hazırlama süresi olarak yaklaşık 25-30 dakika sürecek olan bu tarifimizde tahimini 1,5-2 saat arası pişme süresiyle de sabırlı olmanızın gerektiği gözler önündedir.

Gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir;

Yarım kilo kadar dana eti ya da kuzu eti

3-4 Patlıcan, Domates, Sivri Biber

Sarımsak, 2 Tane soğan

Sıvıyağ, tuz, salça, su

Ayrıca arzu ettiğiniz herhangi bir sebze olması halinde ya da et yerine kıyma kullanmak isterseniz kolaylıkla ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Klasik türlüden farkının güveçte pişmesinin olması nedeniyle korku yaşamanıza gerek yoktur.

Elinizdeki tüm sebzeleri yıkayıp kabuklarını soyunuz. Ve eti ince kuşbaşı şeklinde kesiniz.

Zar şeklinde domatesleri, patlıcanları boydan 4 parça yapıp her tarafından alacalı olacak şekilde kesikler atarak kesin.

Sivri biberleri istediğiniz gibi kesebilirken, patlıcanlar pişince çektiği için biraz iri doğrayabilirsiniz.

Yemek olarak doğradığınız soğanlarla beraber, güvecin en dip kısmına soğan, domatesin birazı ve tuz, et, sarımsak nizami şekilde konulur.

Hafif bir yağ gezdirmesi sonrası, salça ile sos türü yemek suyu yapılarak güvece dökülür.

Folyo ya da farklı metotlarla topraktan yapılmış büyük boy güvecinizin üstü kapatılır.

Ağzına kadar dolu bir güveçte 150 dakika civarı pişirim yapmakla birlikte doluluk oranına göre pişirim süresinde değişiklikler gösterebilir.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.