Oyun

Go Nasıl Oynanır?

Yazar: Bektas

Go Nasıl Oynanır?

Taşlar nasıl dizilir?

            Go tahtası üzerinde 361 adet kesişim noktası vardır. Taşlar bu kesişim noktalarına koyularak dizilir ve bu şekilde hamle yapılır. Çizgilerim kesim noktalarına koyulmayan taşlar geçersiz sayılır. Belli bir kesim noktasına koyulan taş sonrasında hareket ettirilemez ve ya yeri değiştirilemez. Ancak esir düşürülen taşlar go tahtasından alınmaktadır.

İlk hamleyi her zaman siyah taşlı oyuncu yapar. Bu yüzden Go oyununun oyun başlarken belli bir taş dizimi şekli yoktur. Taşların dizilmelerindeki seyir şekli oyuncuların stratejilerine kalmıştır.

 

Oyunun amacı nedir?

Go oyununun amacı, oyun tahtası üzerindeki en çok alana sahip olmaktır. Oyun tahtası üzerinde daha fazla taşı bulunan kişi oyun sonunda galip gelir. Rakip oyuncunun taşlarını çevreleyerek fazla alana sahip olunabilir. Rakibinizin taşlarını kendi taşlarınızla çevrelemek en önemli stratejidir. Bu şekilde rakibinizin taşlarını esir alabilir ve esir aldığınız taşların alanı size geçmiş olur.

 

Nasıl taş esir alınır?

Go oyununda rakibinizin taşlarını esir almak size oyunu kazandıracak en önemli stratejidir. Bir taş ve ya birden fazla taş esir alınabilir.

Bir taşı esir alabilmek için o taşın kuzeyindeki, güneyindeki, doğusundaki ve batısındaki kesim noktalarının dördünün de rakip oyuncunun taşlarıyla çevrelenmiş olmalıdır. Bu gibi bir durumda ortada kalan taş oyun tahtasından alınır ve rakip oyuncuya +1 puan yazılır. Eğer esir alınacak olan tek taş oyun tahtasının kenarlarından ve ya köşelerinden birinin üzerinde ise o taşı esir almak için sadece üç taş yeterli olacaktır.

            Bir taş grubunu esir almak için yine esir alınacak olan bütün taşların etrafını çevreleyen kesim noktalarında birer taşınızın bulunması gerekmektedir. Rakip oyuncunun belli bir bölümde toplanmış taşları varsa bu taşları en kısa yolu izleyerek esir almak daha mantıklı bir strateji olacaktır. Tek bir kesim noktası bile boş kalsa karşınızdakinin taşlarını esir alamazsınız.

 

Ne kadar sürer ve kaç taş kullanılır?

Go oyununun belli bir süresi yoktur. Çünkü alınan taşların yerine rakip oyuncu yeni taşlar alarak durumu dengeleyebilir ve oyun yeni baştan başlayabilir. Belli bir düşünme süresi çoğu zaman yoktur. Bu yüzden oyuna bir zaman sınırlaması getirilmez. Oyun tahtanın tamamına yakınına ve ya rakip oyuncunun karşısındakinin alanına yetişemeyeceği bir noktaya gelene kadar sürdürülür.

Go oyunun belli bir taş sınırlaması yoktur. Çünkü tahta üzerindeki taşlar devamlı kalktığından yeni taşlar kullanılmaktadır ve oyuncu istediği kadar taş kullanma hakkına sahiptir. Genellik 361 adet kesim noktası için oyunculara 150-200 adet taş verilmektedir. 150 adet taş çoğu zaman oyunu bitirmek için rahatlıkla yeterli olmaktadır.

Yazar hakkında

Bektas

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu