Euro Truck Simulator 2 Nasıl Oynanır?

Bilgisayarlar hayatımıza girdiği andan itibaren, oyunlar bizler için vazgeçilmez bir eğlence kaynağı. Son zamanlarda özellikle simülasyon oyunlar epey ilgimizi çektiğini söyleyebiliriz. Euro Truck Simulator oyunu da araç simülasyon oyunları arasında en popüleri. Sadece bu değil; uçak, taksi, gemi gibi simülasyon oyunlar da revaçta. Fakat bugün tır simülasyon oyunu olan Euro Truck Simulator’ü inceleyeceğiz.

Euro Truck Simulator 2, çoğu işletim sisteminde sorunsuz olarak çalışan bir araç simülasyon oyunudur. İlk versiyonundan sonra 2012 yılında beta olarak oyuncuların deneyimine açıldı. Şuan tam sürüm ve güncelleme alan haliyle steam üzerinde satıştadır.

Steam’den Satın Alma ve Kurma

2018 yılı için ETS (Euro Truck Simulator) 2, steam üzerinde 39 Türk Lirası fakat bazen gelen indirimler ile 10 Türk Lirasına kadar düşebiliyor. Bunun yanı sıra bazı mod paketleri var: Special Transport, Italia, Essentials vb. Oyun için yeni haritalar (modlar) ayrı bir ücret karşılığında satın alınabiliyor. 2018 yılı için 13 Türk Lirasından 65 Türk Lirasına kadar değişkenlik gösterebiliyor.

Euro Truck Simulator 2 oyununu steam üzerinden satın aldıktan sonra aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

Euro Truck Simulator 2 Oyununa Giriş

Bu oyun sizlere gerçek bir tır sürüyormuş hissiyatı verecek. Gerçekçi görseller ile alanının en iyi simülasyon oyunu. Harita genişliği, yollar, araçlar ve trafik cezalarına kadar yapay zeka ile geliştirilmiş harika bir araç simülasyon oyunu.

Oyuna ilk başladığınızda sizden bir profil oluşturmanız istenecek. Bu profilde isim, cinsiyet, şirket adı, şirket logosu, tercih ettiğiniz çekici (tır), dil gibi bilgiler istenecek. Yani bir lojistik firması kuracaksınız. Lojistik firmanızın adı, logosu ve sizin fotoğrafınız olacak.

Bu bölümü tamamladıktan sonra ise karşınıza kontrol sihirbazı çıkacak. Bu alanda oyunu joystick vb. kontrolcüler tarafından mı yoksa klavye veya fare ile mi kontrol edeceğinizi seçiyorsunuz. Standart olarak klavye seçimi üzerine konuşalım. Klavye ile kontrol edeceğiniz oyunda, şanzıman türünü seçmenizi isteyecektir.

Basit otomatik, gerçek otomatik, sıralı ve H-vites seçenekleri bulunuyor. Yine en sağlıklı kontroller için basit otomatik seçilmeli. Bu seçimleri tamamladıktan sonra ise klavye kontrol tuşlarını size hatırlatıyor.

Kontrol sihirbazından sonra size işe başlamak istediğiniz ülkeyi soruyor. Seçeceğiniz ülke aynı zamanda trafik akışının sağ veya sol, aracınızda direksiyonun sağ-sol tarafta olmasını belirleyecektir.

Herhangi bir ülke ve şehir seçtikten sonra ise “eğitime girmek istiyor musunuz?” diye soruyor. Bu alanda zaman kaybetmek istemeyebilirsiniz.

Eğitimde neler öğretiliyor kısaca özetleyelim ve bazı kontrolleri öğrenelim.

Aracını Kontrol Etme Tuşları

 • Kontak çalıştırmak için “E” tuşuna basmalıyız.
 • Gaz için “W”, geri gitmek ve yavaşlamak için “S” tuşunu kullanmalıyız.
 • Sola dönmek için “A”, sağa dönmek için “D” tuşuna kullanmalıyız.

Kamera (Bakış Açısı) Yönleri

 • 1,2,3,4 gibi rakamlara basarak bakış açınızı değiştirebilirsiniz.
 • 1 ile sol aynayı net görme
 • 2 aracınızı dışarıdan tamamen görme
 • 3 aracınızı yukarıdan görme
 • 4 aracınızın üzerinden yola bakma
 • 5 camdan dışarı bakma
 • 6 tampon kamerası
 • 7 tekerlek kamerası
 • 8 TV kamerası

Yol planlayıcısı var yani bildiğimiz navigasyon. Bu oyun tamamen navigasyonu takip ederek siparişleri ulaştırma üzerine olduğu için yol planlayıcısı önemli. Navigasyon için F1 tuşunu kullanıyoruz. Yol planlayıcısı ayrıca içerisinde mevcut paranızı, yakıt durumunuzu, Araçta olan hasar durumunu, şoförün uyku durumu, mevcut işinizin ve teslimat bilgileri gibi bir çok bilgiyi de içerisinde barındırıyor.

Navigasyon kırmızı şeritte yolunuzu ve sarı ok ile sizi göstermektedir. Tahmini varış sürenizi de bu ekranda görebilirsiniz. Hedef noktanız ise, hedefe yakınlaşınca daire içerisinde gösterilir. Navigasyon üzerinden haritanızı F5’e basarak yakınlaştırabilirsiniz.

Yol planlayıcı içerisinde bir çok özellik var demiştik ve en önemlisi ise F6 tuşuna basarak geçiş yaptığımız mevcut iş bilgilerimiz. Aldığımız işi nereye, ne zaman ve ne kadar ücret aldığımızı vb. gördüğümüz “iş tanımı” bölümü bizlere bilgi veriyor. Ayrıca işi iptal etmek için bu ekranda “mevcut işi iptal et” seçeneği bulunuyor, eğer işi iptal edersek belirli miktarda para cezası alıyoruz.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi bu oyun gerçek hayatta olan kurallara sahip. Mesela trafik cezaları var. Trafik ışıklarında gerektiğinde durmalıyız, araçlara çarpmamalıyız; bunları yaparsak eğer ceza alırız. Aynı zamanda bir yere çarptığımızda aracımız hasar alır ve aracımızı yaptırmamız için belirli bir ücret öderiz. İş aldığımızda dorsemizi çarparsak ise işten alacağımız paradan bu hasar boyutu ne ise, ücretimizden düşülür.

Euro Truck Simulator 2 Oyunun Genel İşleyişi

Oyun içerisinde belirli seviyeler var, bu seviyeler ile becelerinizi geliştirebiliyorsunuz. Bankadan kredi çekebiliyor ve araç alabiliyorsunuz. Patlayıcı, hassas, değerli, ve uzun yol yükleri gibi becerilerinizi geliştirebiliyorsunuz. Yeteneklerinize göre iş alımlarının fiyatları da değişiyor.

Şirket kurmaktan bahsetmiştik. Şirket kurup garaj alabiliyor ve birden fazla araç, bu araçlara ise şoför kiralayabiliyorsunuz. Onlar çalıştıkça şirketinize de para geliyor. Böylece siz gezdikçe paranız size yine geliyor.

Bankadan kredi çekmek çok zor değil, 400,100,10 bin euro gibi krediler alarak garaj ve araç alabilirsiniz. Ne kadar çok büyürseniz sizinde büyük bir lojistik şirketiniz olabilir. Unutmadan gerçek hayattaki gibi burada da kredi borcunuzu ödemeniz şart yoksa ödenmeyen ve biriken borçlar çalışıp kazandığınız paraları otomatik çeker.

Euro Truck Simülator 2 ile Yola Çıkmaya Hazırız

Genel olarak tüm bilgileri öğrendikten sonra yola çıkmaya hazırız. Artık aracımızın içi ile ilgilenme vakti geldi. Öncelikle aynalarımızı ayarlamamız gerekiyor. Genellikle oyun içerisinde en sağlıklı bakış açısı, direksiyon tarafından itibaren diğer tarafa %55’lik bakış açısıdır. Böyle bir durumda diğer taraftaki yan aynaları göremiyoruz, bunun için F2 tuşuna basarak yapay bir ayna oluşturuyoruz.

Yola çıktığımızda çok hızlı gidersek ve ileride durmamız gerekirse boşluk tuşu ile el frenini çekebiliriz, kayma vb. şeyler olmayacaktır. Yolda ilerlerken kendinizi bir tırcı gibi hissetmek için müzik dinlemenizde doğaldır. Bunun için “R” tuşuna basıp müzik oynatıcı veya radyo oynatıcısını seçebilirsiniz. Radyo oynatıcı size internetten radyo deneyimi sunuyor.

Müzik dinlerken aracınızı sürüyorsunuz ama nedense ya çok sağa ya da çok sola kayıyor ve direksiyon hakimiyetini sağlayamıyorsunuz. Bunun nedeni, tuşlara sert bir şekilde uzun basmanız. Hassas ve yumuşak geçişler için tuşlara kısa süreli sık basmanızı tavsiye edebiliriz. Direksiyon sağa gittiğinde otomatik olarak tekrar dönerek düz şekilde duracaktır. Böylece sürekli olarak direksiyonu kullanmanız gerekecek.

Hız konusuna gelirsek, daha hızlı gidebilir diye pahalı araçlar almayın çünkü oyunda maksimum hız 90 km/s. Fakat motoru güçlü araçlar yokuşu olan yollarda sizi hız kaybetmeden götürecektir. Tabi pahalı araçlar diğer araçlara göre daha hızlı bir şekilde hızda kesebiliyor. Hız sizin ceza yememeniz için önemli. Örnek olarak hızla geliyorsunuz ve trafik ışıkları kırmızı yanıyor, kırmızıda geçmek duruma göre değişiyor fakat ortalama 80 Euro’nuzu alacaktır. Ya da bir araca çarpacaksınız ve frene basmanıza rağmen aracınız yavaşlamadı, yine ortalama 80 Euro’nuz cezaya gidecektir.

Otobanda giderken birden sağ şeride geçtiniz ve arkadan gelen araç size çarptı, cezayı siz yersiniz. Şerit değiştirirken sağ sinyal için “Ü”, sol sinyal için ise “Ğ” tuşlarını kullanıyoruz. Sinyal vermeden şerit değiştirmiyoruz. Aslında kısacası gerçek hayatta araç kullanır gibi kullanıyoruz aracımızı.

Genel olarak fotoğraflardan da gördüğünüz gibi oyun içerisinde gerçek kullanıcı deneyimi kullanılmış ve yapay zeka ile harika bir video oyun ortaya çıkmış. Size oynarken keyifli oyunlar diliyorum.

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.