Endoskopi Nasıl Yapılır?

Gastroskopi olarak da adlandırılan bu inceleme eğer kalın bağırsaklar için yapılırsa kolonoskopi olarak da isimlendirilir. Ucunda kamera bulunan ve milimlerle ifade edilecek kadar küçük ve oldukça kıvrak olan bu cihaz ile mide, 12 parmak bağırsağı, yemek borusu gibi organların incelenmesinin imkan sağlayan işleme endoskopi denmektedir. Oluşan rahatsızlıkları inceleme konusunda oldukça sağlıklı ve etkili bir yöntem olan olması erken teşhis ve ani oluşan rahatsızlıklar karşısında kesin bir karara varılması için gerekli bir işlemdir.

Eğer bu bölgelerde yaşadığınız bir şikâyet olması nedeniyle hastaneye gittiyseniz bunun nedeninin araştırılması ve ihtiyaç duyulan durumlarda biyopsi alınmasıyla birlikte yapılan incelemenin ardından kesin tanının yapılması amacını taşımaktadır. Uzman gastroenterologlar tarafından yapılması gereken bu işlemler hastanın yapılan işlemler ve sonrasında herhangi bir problem yaşamasının önüne geçecektir.

Endoskopi Nasıl Çalışır?

Tahmini 10 mm kalınlığındaki bu cihaz oldukça yumuşak ve 120 cm kadar uzayacak kapasitededir. Yemek borusundan yola çıkarak mide ve 12 parmak bağırsağına kadar inerek ucundaki kamera yoluyla ekrana görüntüler yollamaktadır. Doktorlarda bu görüntülere bakarak ve inceleyerek tanı ve tedavi koyabilmek için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Kimi zaman bu yöntemle parça da alan doktorlar sorununuzun köküne endoskopi yoluyla inebilmektedir.

Ayrıca bu işlem yapılmadan önce en az 8-10 saat hiçbir şey yenmemesi gerekmekte olup, mide ile alakalı ilaçların 15 gün önceden kullanımına ara verilmesi gerekmektedir.

Endoskopi Hangi Durumlarda Gereklidir?

  • Ağza acımtırak su gelmesi
  • Belirsiz nedenlerle kusma
  • Katı ve sıvı yutma zorluğu
  • Midede oluşan ekşime ve yanmalar
  • Karnın üst bölgesindeki şişlikler
  • Hızlı ve ani şekilde kilo kaybı
  • Büyük abdestin renginin koyu ve katran rengine benzer şekilde olması

Pek bir yan etkisi olmayan endoskopinin ardından 2-3 gün boğaz ağrısı hissedilmesi normaldir. Eğer uyanık kalmanıza rağmen sakinleştirici ilaç ve iğne aldıysanız aynı şekilde yorgunluk ve halsizlik hissetmeniz de anormal değildir. Eğer oldukça büyük belirtiler ve rahatsızlıklar hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Marcel Scholte

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.