Kişisel Bakım

Dövme Nasıl Yapılır?

Yazar: Sinx

Dövme

Dövme kelime anlamı olarak şöyle açıklanabilir;vücüt derisi üzerine boyalı iğne ve ucu sivri bir cisimle renk veren maddelerle vücuda yapılan şekilli resim ve yazılara denir.

İnsanları duygu ve düşünceleri kimi zaman bir harf,isim kimi zaman da bir sembolle dışa vurur.Belki de süs ver gösteriş amaçlı yapabilir.

Dövmenin geçmişi çok eskidir.Günümüzde yapılan araştırma ve kazılardan elde edilen eski Mısır’a ait mumyalarda dövmelere rastlanmaktadır.Eskiçağ’daki inanışa göre dövmenin insanları kötü ruhlardan,hastalıklardan  ve büyülerden koruduğuna inanılarak yapılırken,günümüzde estetik ve simgesel olarak kullanılmaktadır.

Dövme Makinesi Nasıl Olmalıdır?

 

Dövme makinesinde tüm parçalar paslanmaz ve cerrahi çelik olmalıdır.İğnelerin hepsi aynı metalden üretilmeli ve kesinlikle tek kullanımlık olmak zorundadır.Bununla beraber dövme yaparken kullanılacak olan pote ve eldivenlerde tek kullanımlık olmalıdır.Dövme boyaları ise Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nun testlerine ve onayını almış ürünler olmalıdır.

 

Dövme’nin Yapılışı

Dövme,teri tarafından silinemeyen bir boyanın özel makine ve tekniklerle alt deri yüzeyine işlemesiyle oluşur.Alt deriye ulaşmak için kullanılan makinenin sivri ucu,vücuda ufak delikler ve yarıklar oluşturabilir.Dövme yapılan kişiye belli miktarda acı verebilir ama bu kişiye göre değişebilir.Daha sonra ufak kanamalar ve kabuklanmalar oluşur.Bu sırada bazı bakımlar yapılır.Kabuk attıktan sonra dövme ortaya çıkar.

Dövmenin yapılış süresi,dövme boyutuna veiğnenin darbe sayısına göre zamanda farklılık gösterebilir.

Dövmenin İslam Tarihindeki Yeri

Bunun hakkında yorumlar 2’ye ayrılır.Genel olarak gusul abdesti konusunda sıkıntı yaratıp yaratmadığı tartışılır.Kur’an da dövme geçmez.Bunun için hadis ve rivayetler üzerinden tartışılmıştır.Dövme terinin altına işlediği için,abdestin ise deri üstünü temizlemek olduğunu bildiğimize göre abdeste mani değildir denebilir.Peygamber’imiz  ” Önce kendi vicdanınıza danışınız” buyurmuştur.

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Sinx

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu