Diş Nasıl Fırçalanır?

 

Diş fırçalamak çoğu insan açısından basit bir iş gibi gözükse de birçok kişi diş fırçalamanın doğru şekillerini ve kurallarını bilmediği için yanlış uygulamaktadır. Dişleri fırçalama işlemi yanlış uygulandığında kişiden kişiye değişecek şekilde dişlere zarar bile verebilir. Kişilerin kendilerine verdikleri zarar genelde dişetlerinin yıpranması türünde gözükmektedir. Ayrıca doğru diş macunu ve doğru diş fırçası seçimi yapamamak da dişetlerinin ve diş minelerinin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Dişlerimizi doğru şekilde fırçalayabilmek için iki durumu göz önünde bulundurmalıyız: Doğru diş fırçalama yöntemi ve doğru diş macunu/fırçası seçimi.

Doğru diş fırçalama yöntemi nasıl olmalıdır?

Öncelikle diş fırçalama süresi en az iki dakika sürmelidir. İnsanların çoğu dişlerini 1 dakikadan az bir sürede fırçalamaktadır. Bu sebeple yapılan hızlı ve kaba hareketler sebebiyle dişler ve dişeti zarar görebilir. Doğrusu, en az iki dakika sürecek şekilde yavaş yavaş ne kibar hareketlerle fırçalamak gerekir. Böylece diş ve diş eti zedelenmesinin önüne geçilir. Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey fırçayı dişeti hizasının içinde tutmaktır. Fırçanın dişetlerinize sürtünmesi ağzınızda kanama ve yara oluşmasına sebep olmaktadır. Doğru şekil fırçalama şu şekilde olmalıdır:

  • Eğer kuron, dolgu gibi diş tedavileriniz varsa o bölgelere özel ilgi göstermeniz ve iyice fırçalamanız gerekmektedir. Aksi halde aynı sorunlar tekrar baş gösterebilir; dolgunuz düşebilir.
  • İlk etapta üst ve alt dişlerinizin ön yüzlerini fırçalamalısınız.
  • Ardından dişlerinizin alt yüzeylerini fırçalamasınız.
  • Son olarak dişlerinin iç yüzeylerini yani çiğneme bölgesini fırçalamayı unutmamalı ve eğer ferah bir nefes istiyorsanız dilinizi de fırçalamalısınız.

Diş Fırçası ve Diş Macunu seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Diş fırçası seçimi genelde fırça kıllarının türlerine göre nitelik değiştirmektedir. Genel olarak kabul gören görüş yumuşak kıllı diş fırçalarının dişlerde kalan artıkları ve plakları en iyi temizleyen fırça türü olduğudur. Diğer yandan ağız içi büyüklüğünüze göre ufak başlı diş fırçalarına da göz atmanız gerekmektedir. Çünkü ufak başlı diş fırçaları genel olarak ağız içinin hemen her noktasına ulaşabilmekte ve en arka dişlerde bile kolayca temizlik sağlayabilmektedir.

Diş macunu seçiminde diş fırçası seçimine nazaran daha kişisel özelliklere dikkat edilir. Örneğin diş sorunları olanlar, sorunlarına uygun şekilde tedaviyi uygulayabilecek diş macunlarını seçmelilerdir. Örneğin diş eti iltihabı olanlar bu sorun için özel üretim macunları çürük olanlarda çürük sorununa özel üretilmiş olan diş macunlarını seçmelilerdir. Bu gibi sorunlar olan tartar, leke ve diş hassasiyeti olan kişiler diş macunu seçimlerini bu yönde yapmalılardır.

Fatih Yazar

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.