Sağlık

Daha çok yemek yemeye yönelten besinler nelerdir?

Daha çok yemek yemeye yönelten besinler nelerdir?

Bazı besinler her ne kadar çok sevsek de bizim için tehlikeli olabiliyor. Hele de diyet aşamasındaysak, yediklerimize ekstra özen göstermeliyiz. Hızlı bir biçimde tükettiğimiz ve doymamızı sağlayacağını düşündüğümüz bazı gıdalar maalesef bizi daha çok yemek yemeye itiyor. Kısacası iştahımızı açıyor. Peki bu kontrolsüzlüğe sebep olan besinler hangileri? Özellikle diyetteyken hangi gıdalardan uzak durmalıyız?

Sokakta satılan smoothiler

Son zamanlarda iyice moda olan smoothileri kendi yapmadığınız sürece tüketmemelisiniz. Çünkü dışarıda satılan bu gıdaların içerisinde kimi zaman katkı maddesi kimi zaman da ekstra şeker olabiliyor. Bu da kan şekerinizi yükseltiyor ve iştah kontrolünüzü kaybetmenize neden oluyor. Ayrıca şeker daha fazla açlık hissi ve yorgunluk veriyor.

Simit

Simitler beyaz undan yapıldığı için düşük bir glisemik indekse sahip. Bu nedenle yediğimiz zaman bizi tok tutmuyor. Aksine daha çok acıkmamıza bile neden oluyor. Normal simit yerine tahıllı simit tüketmek bu durumun önüne geçmemizi sağlayacaktır.

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç de maalesef beyaz undan yapıldığı için düşük lif oranı ve glisemik indekse sahip. Bu nedenle de kan şekerimizi yükseltiyor ve acıkmamıza neden oluyor. Bununla beraber makarna da aynı etkilere sahip. Beyaz undan yapılan pirinç ve makarna yerine kepekli olanları tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Asitli içecek çeşitleri

Bazı durumlarda susuzluğumuzu gidermek için sürekli olarak tükettiğimiz asitli içecekler, iştahımızı açıyor ve kilo almamıza neden oluyor. Çünkü bu besinin içerisinde bulunan suni tatlandırıcılar, iştahımızı arttırıyor.

Mısır gevrekleri

Kahvaltılık gevrekler de özellikle diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilse de kan şekerini yükselten gıdalardan birisi. BU gevrekler insanı kesinlikle tok tutmuyor. Aksine daha çok acıktırıyor. Mısır gevrekleri yerine sabahları yulaf tüketmek sizi tok tutacak ve sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Meyve suları

Asitli içeceklerden daha masum gibi görünse de hazır meyve suları da kan şekerinizi yükseltip acıkmanıza neden olan besinlerden birisi. Bu nedenle kendi yaptığınız meyve suyu dışında bir meyve suyu tüketmenizi önermiyoruz.

unsplash-logorawpixel

Yazar hakkında

fordprefect

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu