Biyografi Nasıl Yazılır?

Sanat, siyaset, akademi, ticaret alanlarında belli tecrübe ve üne sahip olan kişilerin yaşam hikayelerinin tarafsız bir dille en yalın halde anlatılarak tüm detaylarıyla kaleme alınmasına “biyografi” denilir. Biyografinin amacı tecrübeleriyle ilgi çeken kişilerin yaşam hikayelerini, başarıya ulaşırken yaşadıkları zorlukları, en doğru biçimde sevenlerine ve hayranlarına kronolojik sıralamada duyurmak için kaleme alınmasıdır.

Biyografiyi oluştururken dikkat edilmesi gerekilen hususlar;

  • Belgeler; Biyografinin tarafsız olabilmesi için kaleme alınan kişi hakkında tüm bilgi ve belgelerin doğru oldu emin olunması gerekir. O kişi hakkında oluşturulmuş daha önceden çıkan yazılardan, kitaplardan, makalelerden faydalanılabilir. Kişi eğer hayattaysa kendisinden değil ise yakın çevresinden mektup, doküman ve eserlerden faydalanılabilir.
  • Aile Bireyleri ve Aile Yaşantısı; Konu olan kişinin doğduğu yer, doğum tarihi , aile içinde yer aldığı hiyerarşi, kardeşleri ve akrabaları ile olan ilişkilerinden, röportaj olanağı söz konusu ise bire bir görüşme veya daha önceden yapılan görüşmelerden alıntılar ile çocukluk dönemi hakkında sağlam ve doğru bilgilere ulaşılabilir. Çocukluk döneminden sonra kendi kuracağı yeni ailesi hakkında yazılacak ise biyografi sahibinin izni doğrultusunda dedikodu veya söylentilere yer vermeyecek şekilde kaleme alınmalıdır.
  • Arkadaşlıkları; Gerçek kişilerle yapılan görüşmelerden yapılacak alıntılar belgelerle de desteklenebilirse biyografi çok daha gerçekçi olacaktır. Arkadaşları ve onlarla olan ilişkileri kaleme alınırken özel hayatın mahremiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Güven duyulmayan veya doğruluğu hakkında en ufak şüphe uyandırıcı bilgi kullanılmaması gerekmektedir.
  • Eğitim Bilgileri; İlkokul öğrencilik yıllarından varsa üniversite yıllarına kadar olan süreçte neler yaşadığını, hangi alanlarda daha başarılı olduğunu şu an ünlü olmasına sebep olan alanda o yıllarda ne denli başarılı olduğuna yer verilebilir.
  • Eserleri; Biyografinin asıl konusu olan kişinin ortaya koyduğu eseri ve eserleri olacağından, tüm detaylarıyla eserleri en yalın ve açık bir şekilde yazılmalıdır. Eserlerin oluş sırası hazırlanırken kariyer basamaklarını nasıl tırmandığı kendisine neler kattığı veya neler götürdüğüne yer verilirken abartıdan uzak ve kişisel yorum katılmadan sade bir dille kaleme alınmalıdır.

Ayrıca biyografi oluşturulurken olayların kronolojik bir sırada yer alması gerekir. Yazıma başlamadan önce yapılacak bir planlama ile başlanılmadır. Biyografi oluşturulurken tıpkı kompozisyon gibi giriş, gelişme ve sonuç bölümü olarak oluşturulabilir.

Görsel Kaynağı

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.