İnternet

Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Silinir?

Yazar: Fatih

Günümüzdeki bilgisayar virüsleri sanal ortamda cirit atar oldu. Birçok web sitesinde zararlı uygulamalarla beraber indirilen birçok dosyanın içinde de bilgisayar virüsleri bulunuyor. Bunun dışında bu virüsler sadece bilgisayara değil bilgisayara bağlanan diğer cihazlara da bulaşabiliyor. Bu cihazlara en yaygın olarak verilebilecek örnek USB bellek olarak bildiğimiz flash diskler. Ancak sadece flash disklere değil; telefonlara, tablet bilgisayarlara ve hafıza kartlarına da ulaşabilen bu virüsler böylece yayılmayı başarıyor. Bir cihazdan diğerine geçerek orda barınıyor ve zamanı gelince ortaya çıkıyorlar. Aynı gerçek virüsler gibi tepkimeye giren bilgisayar virüsleri “bulaşma” olayını tam anlamıyla gerçekleştiriyorlar. Bilgisayar virüsleri cihazlarımıza nasıl bulaşırlar ve bilgisayarımdaki virüsü nasıl silerim diye düşünüyorsanız işte cevapları!

Virüslerin bilgisayarlara ve diğer cihazlara bulaşma yolları

Virüsler sanal ortamda genel olarak indirilen dosyaların içerisinde yer almaktadır. Girdiğiniz web sitelerinde zararlı içerik olarak değerlendirebilecek binlerce hatta on binlerce dosya ve uygulama barınmaktadır. Bu yüzden web sitelerinden dosya indirirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Diğer yandan sizin bir dosya indirmenize gerek kalmaksızın bazı zararlı içerikli web sitelerine girmeniz durumunda, doğrudan bilgisayarınıza erişime izin vermiş de olabiliyorsunuz. Böyle herhangi bir dosya indirmenize gerek kalmaksızın bilgisayarınıza virüsü almış olabilirsiniz. Öte yandan sadece sizin internet kullanımınıza ihtiyaç duymaksızın başka cihazların içinde bulunan virüslerin de bilgisayarınıza bulaşma riski var. Bu durum şöyle gerçekleşmektedir: Bir kullanıcının bilgisayarındaki virüs; telefon, flash disk ya da tablet bilgisayar gibi bir cihazı bilgisayarına bağladığında o cihazlara doğrudan giriş yapabilmektedir. Bu kişi bir arkadaşınız veya ailenizden biri olabilir. Bu bağlamda cihazı sizin bilgisayarınıza bağlama olasılığı da hayli yüksektir. Durum böyle olunca sözü geçen cihazdan sizin bilgisayarınıza da virüs buluşması muhtemel olacaktır. Başka bir şekilde ise sizin cihazlarınızdan herhangi birini size ait olmayan virüslü bir bilgisayara bağlamış ve cihazınıza virüsler bulaştıktan sonra o cihazı kendi bilgisayarınıza bağlamanız yoluyla da bu gerçekleşebilmektedir. Tabii unutmayın ki sizin bilgisayarınızdaki ya da bilgisayarınız yoluyla cihazlarınıza geçen virüslerin başka insanların bilgisayar ve cihazlarına bulaşma olasılığı da bir hayli yüksektir! Bu sebeple gireceğiniz sitelere dikkat etmeli ve indirdiğiniz güvenilirliği sorgulanabilir olan uygulamalara da virüs taraması gerçekleştirmelisiniz.

Bilgisayarımı virüslerden nasıl korurum?

Bilgisayarları virüslerden korumanın en güçlü yanı ilk başta virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasına izin vermemektedir. Ancak bu çok garanti ve güvenilir bir yol değildir. Çünkü durmadan mutasyona uğrayan ve değişik şekilleriyle karşımıza çıkan bu uygulamalar elbette gözümüzden kaçabilir. Bilgisayarımızdaki virüslerden korunmanın en etkili çözümü bir Antivirüs indirmekten geçmektedir. Antivirüs programları bilgisayarımızı hem gerçek zamanlı olarak savunabilmektedir hem de eğer bilgisayarınıza sızmış virüsler varsa onları da bilgisayarınızdan silebilmektedir. Bilgisayarımdaki virüsleri nasıl silerim diye düşünenler için Antivirüs Programı çok işe yarar olacaktır. Hem bilgisayarınıza daha önceden bulaşmış olan virüsler için silme işlemini sizin için gerçekleştirebilecektir hem de programı yükledikten sonra eğer herhangi bir zararlı içerikle karşılaşırsanız virüs bulaşma tehlikesi etrafında sizi uyaracaktır.

Peki, Antivirüs programlarını nerden indirebilirsiniz?

Birçok programla beraber Antivirüs programlarının da yer aldığı bir sayfaya gitmek için yandaki Antivirüs programı indir linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Gerekli bilgilerin ve güvenli bir dosyanın size aktarıldığı bu sayfada bütün Antivirüs programlarını bulabilir ve istediğinizi indirerek kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Antivirüs programınızı indirip kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı taramaya başlamak olmalıdır. Detaylı bir tarama yaparak bilgisayarınızdaki bütün virüsleri bulabilir ve hepsini sisteminizden kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki taramayı gerçekleştirdikten ve mevcut virüsleri sildikten sonra yapmanız gereken ilk şey diğer cihazlarınız üzerinde tarama yapmaktır. Öncelikle Flash Diskleriniz üzerinde bir tarama yapmayı unutmayın! Eğer içerlerinde zararlı içerik barındırıyorlarsa mutlaka silmeniz gerekmektedir. Ardından telefon ve tablet gibi diğer cihazlarınızın üzerinde de bir tarama gerçekleştirmeli ve eğer varsa içlerindeki virüslerin tamamını kaldırmalısınız.

Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu