Genel Kültür

Arapça Nasıl Öğrenilir ?

Arapça Nasıl Öğrenilir?
Yazar: Fatih

 

Arapça Nasıl Öğrenilir ?

Arap yarımadasına özgün olan Arapça dili, İslamiyetin yaygınlaşması ile birlikte çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Arapça pek çok bölgede, birbirinden çok farklı lehçelerde konuşuluyor olsa da ortak olarak konuşulan ve Kur’an’da geçen Standart Arapçayı her Arap rahatlıkla konuşabilir. Kur’an Arapçası günümüze kadar hiç değişmediğinden geldiği için standart olarak kabul edilir ve Arap devletlerinin eğitim, basın yayın gibi yerlerde kullandığı dil de Standart Arapçadır. Çok köklü ve güçlü bir dil olan Arapça bir çok dünya dilini etkilemiştir. Bizim dilimiz olan Türkçede de pek çok Arapça kökenli sözcük bulunmaktadır. Türkçenin yanı sıra İngilizceden Yunancaya kadar pek çok dilde Arapça kökenli sözcükler bulunmaktadır. Arapça dünyanın pek çok ülkesinde farklı lehçeler ile konuşlan çok kuvvetli bir dildir. Bu sebeple Arapça nasıl öğrenilir diyorsanız işinizin pek de kolay olmadığını söyleyebilirim.

Arapçanın Lehçeleri

Arap yarımadasının güneyinde konuşulan Arapça, Standart Arapça’dan çok fazla ulaştığı için apayrı bir dil olarak sınıflandırmak mümkündür. Bunun yanı sıra farklı lehçelerden bazıları ise; Şamî Arapçası, Mısır Arapçası, Körfez Arapçası, Irak Arapçası, Hicaz Arapçası, Yemen Arapçası, Necd Arapçası ve Kuzey Afrika Arapçası. Malta adasında konuşulan Arapça olan Magribî Arapça ise İngilizce ve İtalyanca pek çok sözcüğün karışımından oluşan bir Arapçadır.

Arapça Nasıl Öğrenilir ?

Böylesine kuvvetli ve dünyanın diğer dillerini etkilemiş, coğrafi açıdan büyük bir yüz ölçümünde pek çok ülke tarafından kullanılan Arapça dilini öğrenmek te pek kolay değildir. Gerek Latin alfabesinden bir dil olmaması, gerek ise her kelimenin onlarca anlamı olabilmesi gibi pek çok husus Arapçayı zor bir dil yapmıştır. Durum böyle olunca da Arapça öğrenmek için her hangi bir dili öğrenmekten daha fazla gayret göstermeniz gerekmektedir. Şunu belirtmeliyim ki evde tek başınıza öğrenmeniz pek mümkün değildir. Yine de internetten araştırma yapıp Arapça kaynaklar bularak giriş seviyesinde öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyelerin Arapça için ücretsiz kursları bulunmaktadır. Oturduğunuz il hakkında araştırma yaparak bunu bulabilirsiniz. Örneğin İstanbul için İsmek’in ücretsiz Arapça kursları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kocaeli ilimiz için de Komek’in yine ücretsiz Arapça kursları bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak iyi bir adım atmış olabilirsiniz. Öte yandan Arapça ile ilgili özel ders verenleri bulabilir ve saatlik ücret ile Arapça öğrenebilirsiniz. Arapça nasıl öğrenilir diyenlere bir ön bilgi ve yol göstermeye çalıştık. Kolay gelsin.


Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu