Amigurumi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda moda olan “Amigurumi” hem hobi olarak el işi yapan kadınlar için eğlenceli bir örgü modeli, hem de çocuklar için harika ve sağlıklı bir hediye. Özellikle de evde çalışarak para kazanmak isteyen kadınlar Amigurumi yaparak, eve katkıda bulunabilirler. Peki nedir amigurumi ve nasıl yapılır? Amigurumi, Japonca kökenli bir kelimedir. Ami (örülmüş) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Örgü ören kişilerin iyi bildiği sık iğne tekniği kullanılarak yapılan bu el işinde amaç örgü ile harika oyuncaklar ortaya koymaktır.

Amigurumi yapmak için hemen hemen her türlü ip kullanılabilmektedir. Ancak ince ipler oyuncağın zamanla deforme olmasına neden olacaktır. Bu nedenle biraz daha kalın ve tüylenme yapmayacak cinsten örgü ipleri seçmek doğru bir tercih olacaktır. Eğer oyuncaklar bebekler için yapılacaksa, bebe yünlerinden satın almak Amiguruminin bebek için sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kolay kopmayan iplerden seçmek de oyuncağın ömrünü arttıracak önemli bir noktadır.

Amigurumi için gerekli malzemeler nelerdir?

Amigurumi yapmak için öncelikle kullanılacak malzemeleri hazırlamak gerekmektedir. Örgü malzemeleri satan bir dükkandan ya da internet üzerinden satış yapan online örgü mağazalarından fazla kalın uçlu olmayan alüminyum tığ çeşitleri ve uygun yünlerden satın almak gerekmektedir. Bununla beraber bu oyuncakları örerken ilmek sayma işleminin sürekli yapılmasından ötürü ilmek işaretleyici de almak faydalı olacaktır. Oyuncağın örgü işleminden sonraki aşamalarında doldurulması için elyaf, gözleri ve ağızları için düğmeler de alınmalıdır.

Nasıl yapılır?

Amigurumi için sık iğne tekniğini kullanmak gerekmektedir. Bu tekniği biliyorsanuz oyuncak hayvanlarınızı da rahat bir biçimde yapabileceksiniz demektir. Bu örgü sırasında gerekli yerlerde ilmek arttırmak ve eksiltmek şarttır. Bu şekilde oyuncağı şekillendirebilirsiniz. Amigurumiye ilk etapta “sihirli halka” adı verilen noktayla başlanmaktadır. Bunu 6 kere yaptıktan sonra arada boşluk kalmayacaktır. Bu şekilde istenilen boya gelene kadar örülür. Daha sonra da yapılacak olan modele göre ilmek eksiltme işlemine geçilir. Eksiltme işlemi de tamamlandıktan sonra içi elyafla doldurularak örme işlemi ile kapatılır. Daha sonra da gerekli süslemeler yapılır. (göz, burun, ağız vs)

fordprefect Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.