Teknoloji

Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Yazar: Fatih

Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Televizyon ve radyo gibi bir medya organı olan internet ve internet üzerinde yayın yapan web siteleri sayesinde milyonlarca insana ulaşabiliyorsunuz. Ürününüzü pazarlayabiliyor, hizmetinizi, firmanızı ya da kendinizi tanıtabiliyor ve insanlara, diğer medya organlarına nazaran çok daha ucuz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Son dönemlerde internetin popülaritesinin iyiden iyiye artması ile birlikte yediden yetmişe herkes internet üzerinde geziniyor. Web siteleri aracılığı ile her gün milyonlarca insan haber okuyor, araştırma yapıyor, video izliyor, chat yapıyor ya da araştırma yaparak bilgi sahibi olabiliyor. İnternetin sunduğu tüm bu nimetlerin arasında firmalar da gerek ticari amaçla, gerek reklam amacıyla bulunuyorlar. Ülkemizde de özellikle son dönemlerde çıkan “Her firmanın web sitesi sahibi olma zorunluluğu” da firmaları bu yöne itiyor.Reklam verme konusunda da televizyon kanallarına ya da radyo istasyonlarına reklam verme ücreti astronomik rakamları bulurken internette var olup insanlara ulaşmanın ücretinin komik rakamlar olması da internet ve web sitelerini bir adım öne atıyor. Ayrıca internete verilen reklamın tv ve radyoya verilen reklamdan daha faydalı olduğu da bilinen bir gerçek. Örneğin çocuklar için bir ürün satıyor ve çocukları hedef alıyorsanız çocukların girdiği web sitelerinde aldığınız verim 100% olacaktır. Zira televizyonu sadece çocuklar değil, herkes izliyor. Durum böyle olunca da bir şekilde internete adım atmanız gerekiyor. Gerek web sitesi açarak, gerek firmanızın ya da açtığınız web sitesinin reklamını farklı platformlarda yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitesi yapma ya da yaptırma fikrine girişen insanlar, genellikle web sitesi yapımının çok zor olduğunu düşündüklerinden vazgeçebiliyorlar. Halbuki web sitesi yapmak sanılanın aksine çok kolay bir işlemdir. Öncelikle size nasıl bir web sitesi lazım ve bu web sitesi nasıl yapılır bunları öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin kurumsal bir firma statik web sitesi açar. Statik web sitesi, Anasayfa, iletişim, hakkımızda, ürünler gibi 5-6 adet sayfadan oluşup güncellenmeyen web sitesi tipidir. Öte yandan kişisel web sitesi yapmak istiyorsanız dinamik web sitesi yapmalısınız. Dinamik web sitesi yapmak için ise bir çok alternatifiniz mevcut, bunlara aşağıda değineceğiz. Ancak yine de kısaca bahsetmek gerekirse, adı üstünde dinamik, yani güncellenen web siteleridir. Bu tip web sitelerine örnek verecek olursak, bloglar, forum siteleri, sözlükler vb. Örneğin ilgilendiğiniz ya da deneyimli olduğunuz konu hakkında bilgilerinizi insanlara aktarmak istiyorsanız Nasılyapilirki.com adlı nasıl yapılır sitemizde de kullandığımız WordPress blog çok iyi bir seçenek olacaktır. Günlük ya da haftalık, dileğinize göre yazılarınızı yayınlayabilir, bir not defteri gibi blog tutarak hem insanları bilgilendirebilir hem de üzerine Adsense gibi reklam sistemleri vasıtası ile web sitenizden para kazanabilirsiniz. Tabi para kazanma olayı ile işe giriştiğinizde kuvvetle muhtemel başarısız olacaksınız. Öncelikli olarak blog sitenizi içerik ile doldurma ve bir yerlere gelmesini sağlamalısınız. Eğer hedefiniz web sitesi ile para kazanmak ise yolunuz uzun, baştan söyleyelim.

Web Sitesi Nasıl Yapılır ? & Web Sitesi Yapma Yolları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir ev hanımı bile kendisine web sitesi açarak dileğine göre yazılarını yayınlayabilir. Örneğin yemek tarifleri blogu tutan pek çok bayan mevcut. Devir değişti, artık yemek tariflerinizi web sitesi üzerinden veriyorsunuz 🙂 Lafı daha da fazla uzatmadan Web sitesi nasıl yapılır sorusuna karşılık, web sitesi yapma yolları konusuna geçelim. Ancak öncelikle şunu da belirtmeliyim, ben burada sadece yol göstereceğim. Buradan öğrendiğiniz bilgilerle bir adım atmış, ne yapacağınızı biliyor olacaksınız. Bir kaç hazır web sitesi üzerinden web sitesi yapma yoluna da değineceğim tabi. Ancak bunlar için pek fazla bilgiye gerek yoktur. Daha profesyonel ve kaliteli siteler yapabilmek için bu makaleden fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Eğer uğraşamam diyorsanız bu işi yapanlara yaptırabilirsiniz.

Web Sitesi Yapmak İçin Neler Gerekir?

Bir web sitesinin yayın yapabilmesi için hosting (site alanı) ve domain (site adı) gibi gereksinimleriniz olacaktır. Detaya inmeden açıklamam gerekirse hosting, web sitenizin sayfalarının bulunduğu alandır. Nasıl bilgisayarınızda  dosyalarınız mevcutsa bu da aynı mantık. Domain ise sitenizin adı, adresidir. Bildiğiniz “www” ile başlayıp “com”, “net”, “org” gibi uzantılarla biten site adlarıdır. Örneğin www.nasilyapilirki.com adlı sitemiz buna örnektir. Domain ve hosting daha sonra birbirleri ile DNSler yardımı ile bağdaştırılır ve artık www.siteadi.com yazdığınızda hostunuzdaki dosyalar açılacak, yani web siteniz açılmış olacaktır. Hosting ve domain kavramlarının tam olarak anlaşılabilmesi için şu örneği verebiliriz; Hosting yaşadığınız eviniz, domain ise evinizin adresidir. Peki hosting ve domain nereden alınır? Bunun için yerli yabancı pek çok firma mevcuttur. Reklam olmaması açısından bir adres veremesem de minik bir araştırma ile bulabilirsiniz.

Web Sitesi İçin Host ve Domain Satın Alma & DNS Girme

Sitenizin ne ile ilgili olacağını kararlaştırdıktan sonra buna uygun bir isim ve bu ismin domain olarak boş olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor. Bunu da yine domain ve hosting ya da hem domain, hem hosting hizmeti veren firmaların boş domain sorgulama sayfalarından yapabilirsiniz. Zaten sorguladıktan sonraki aşama ise o domaini reglemek (satın almak) oluyor eğer boşta ise. Domaininizi aldıktan sonra bir de hosting almanız gerekiyor. Dediğim gibi bunu ya hem hosting hem de domain satan firmadan alabilir ya da farklı firmalardan da alabilirsiniz. Ancak yeni iseniz, ki bunları okuduğunuza göre öyle görünüyor; referansları iyi olan, ucuz ve yerli bir firmayı tercih ederek başlayabilirsiniz. Hem bir sorununuz olduğunda karşınızda bir muhatap bularak sorununuzun çözülmesini isteyebiliyorsunuz. Hosting ve domaini aldıktan sonra yapmanız gereken işlem bunları birbirine bağlamak, yani DNS girme denilen olaydır. Hostinglerin Name Server denilen, sizin alanınızın bulunduğu serverın ip adresleri olur. Genelde hostu satın aldığınız yerden gelen mailde bu dns adresleri yazar. Ya da hostunuzun kontrol paneline girerek NSlerin kaç olduğunu bulabilirsiniz. ns1.hostismi.com & ns2.hostismi.com gibi, benzer şekillerde olabiliyorlar. Domainin kontrol panelinden bu ip adreslerini girip kaydettikten sonra domain ve hostun bağdaştırma işlemi tamamlanmış olur. Bundan sonraki işlem ise (sitenizin hazır olduğunu varsayarak) hostunuzun FTP sine bağlanıp, web sitenizin dosyalarını hosta yüklemek olacaktır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP, hostunuza bağlanıp sitenizin dosyalarını yükleyebileceğiniz ya da silebileceğiniz bölümdür. FTP’ye bağlanabilmek için bir FTP programı indirmelisiniz. Tavsiye edebileceğim ücretsiz olarak sunulan FTP erişim programıyla ve basit arayüzü, kolay kullanımıyla herkesin rahatça kullanabileceği FileZilla programıdır. FileZilla’yı buradan indirebilirsiniz. FTP bilgileri için ise yine hostunuzun kontrol paneline ya da hostu satın aldıktan sonra size gelen bilgi mailinde görebilirsiniz. Genelde “ftp.siteadi.com | kullaniciadi@siteadi.com | parola” şeklinde FileZilla’nın giriş bölümüne yazarak web sitenizin FTP’sine bağlabilirsiniz. Eğer elinizde yayınlayabileceğiniz web site dosyaları yoksa aşağıdaki yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Statik Web Sitesi Yapımı

Yazımın başında da bahsettiğim gibi özellikle kurumsal web sitelerinin kullandığı statik web siteleri Ana sayfa, iletişim, ürünler ve ya modeller, hakkımızda gibi 5-6 adet sayfadan oluşarak yapılan web siteleridir. Bu web sitelerini sıfırdan yapabilmek için HTML denen web tasarım dilini bilmeniz gerekiyor. Eğer HTML bilmiyorsanız bunu hazır template (hazır web sitesi şablonları) kullanarak yapabilirsiniz. İndirdiğiniz web sitesi şablonunu Adobe Dreamweaver gibi bir HTML editörü ile görsel olarak düzenleyebilir, içeriklerini girip kaydederek sitenizi bitirebilirsiniz. Tabi yine de en azından HTML öğrenmenizi tavsiye ederim. İnternette Türkçe & İngilizce pek çok kaynak mevcut. Bunları okuyarak, videoları izleyerek, örnekler yaparak kısa bi sürede HTML öğrenebilirsiniz ki zaten çok basit bir dildir. HTML web sitelerinin olmazsa olmazı bir dildir. Her ne kadar statik web siteleri yapımı için anlatsak ta tüm dinamik web siteleri de HTML kullanır. Aradaki fark onların PHP, .NET gibi programlama dilleriyle güçlendiriliyor olmalarıdır. Tasarım her zaman HTML ile yapılır. HTML bilmeden web sitesi yapmak istiyorsanız dediğim gibi hazır web site şablonları indirebilir ve düzenleyerek kullanabilirsiniz. Ya da internetten çeşitli web site yapma programlarını indirerek, verilen şablonlara program üzerinden içerik ve resim girerek web sitenizi kaydedebilirsiniz. Ya da son olarak birine yaptırma yolunu seçebilirsiniz. Bize yaptırmak için İletişim formunu kullanabilirsiniz.

Dinamik Web Sitesi Yapımı

Dinamik web sitesi yapımını da ikiye bölebiliriz. İlk olarak zor olan yöntemden bahsedelim. Bu yöntemde PHP ve ya .NET gibi programlama dilleri öğrenip sitenizi kodlayarak, veritabanı bağlantısı yaparak ve üzerine de HTML ve CSS ile oluşturduğunuz tasarımı giydirerek yapabilirsiniz. Tabi adı üstünde zor olan bu yöntemi öğrenmek için çok fazla çaba sarf etmelisiniz. Kurslara gidebilir, kitaplar edinebilir ve ya internetten kaynaklar bularak öğrenebilirsiniz. Ancak hiç te kolay bir işlem değildir ve aylarınızı belki yıllarınızı alabilir.

İkinci yöntem ise birinci yöntemi bilen, işin ehli kişiler tarafından yapılmış, ücretli ya da ücretsiz olarak insanlara sunulan “script” diye tabir ettiğimiz hazır web siteleridir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi blog siteleri, forum siteleri, e-ticaret siteleri, sözlük siteleri, portallar dinamik web sitelerine örnektir. Bu scriptleri ücretli ya da ücretsiz olarak temin edebilir, hostunuza kurarak temin edebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bu scriptlerin kurulumunda veritabanı bağlantısı olmasıdır. Bu bağlantıyı her script’in kendi sitesinde, Türkçe destek forumlarında ve hatta kurulum ekranındaki adımları izleyerek yapabilirsiniz. Şimdi belli başlı hazır dinamik web site script’lerinden bahsedelim. Kişisel bir blog’u kendi hostunuz ve domaininiz üzerinde kullanmak istiyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken sistem de WordPress olmalıdır, bunu da dip not düşelim.

Blog Sistemleri

Hemen yukarıda bahsettiğimiz gibi blog sistemlerinin en popüler ve en başarılısı hiç şüphesiz WordPress’tir. İsteğe göre her şekle bürünebilen, video sitesinden haber sitesine kadar çoğu sitede karşılaşabileceğiniz WordPress’i kurmanız yararınıza olacaktır. Ücretli ve ücretsiz olarak sunulan binlerce teması, binlerce eklentisi ile güçlendirilebilen, basit kontrol paneli vasıtası ile tüm ayarları herkes tarafından kolayca yapılabilen WordPress mükemmel bir sistemdir. WordPress ayrıca Google gibi büyük arama motorları tarafından da sevilip, sitenizin üst sıralarda tutulmasına yardımcı olacaktır. Burada WordPress kurulumundan bahsetmeyeceğim. Çünkü genel mantık aynıdır. Kurulum olarak en basiti de yine WordPress’tir. Kısaca web sitesi sahibi olmanın en iyi yollarından biri WordPress blog tutmaktır. Kurumsal sitelere statik web sitesi önersem de onlar da WordPress’i uygun bir tema ile yürütebilirler. Ayrıca kurumsal siteler için Joomla da oldukça tercih edilen bir sistemdir.

Forum Sitesi Açmak

Forumlar, bloglara nazaran daha çok üyeler tarafından konuların açılması ve paylaşımların yapılması amacıyla kurulmuşlardır. SMF, vBulletin, Xenforo, MyBB gibi pek çok popüler ücretli & ücretsiz forum sistemi vardır. Ancak lütfen şunu unutmayalım ki forum sitesi açmak istiyorsanız tek bir konu üzerinde açın. Her telden, her daldan içi boş, saçma forumlar artık çok büyük sermaye yatırsanız dahi tutmaları çok güçtür. Genel bir forum açmak yerine sinema hakkında ya da elektronik hakkında gibi daha basit konularda forum açarsanız başarıya daha yakın olabilirsiniz.  Forum kurulumu da her dinamik script’in kurulduğu şekilde yapılır. FTP’ye indirdiğiniz forum dosyalarını atar, bir veritabanı ve o veritabanı için kullanıcı adı ve şifre oluşturarak forum dosyalarının config.php gibi gerekli dosyalarındaki ilgili bölümlerine girip, siteniz.com/install.php ya da benzer sayfayı browser üzerinden açarak kuruluma başlayabilirsiniz. Dediğim gibi forumun dosyalarını indirdiğiniz yerde, detaylı kurulum rehberi olacaktır. Oradaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Kontrol Paneli Kullanımı

Statik web sitesi kurulumuna farklı olarak dinamik web sitelerinde yapılan, script’in kurulumu ve database (veritabanı) bağlantısı gerekir. Bunu yapabilmek için biraz cPanel (ya da sitenizin hostunun kullandığı farklı tip bir kontrol paneli de olabilir. Örneğin Plesk) bilginiz olmalıdır. Kontrol panellerinde yoğun olarak kullanılan 2 farklı sistem olan cPanel ve ya Plesk kontrol panellerinde genellikle Türkçe dil seçeneği mevcut olabiliyor. Hâl böyle olunca biraz inceleyip, biraz da bunlar hakkında araştırma yaparak iyice kavrayabilirsiniz. Kontrol panelleri ile sitenizin dosyalarına erişebilir, FTP hesaplarını kontrol edebilir, veritabanlarını ve PhpMyAdmin gibi veritabanı kontrol sistemlerini kontrol edebilir, adiniz@websiteniz.com şeklinde e-posta hesabı oluşturabilir, bu hesapları kontrol edebilir, sitenize ulaşmasını istemediğiniz ip’leri engelleyebilir, MX kayıtlarını değiştirerek Google Apps ya da Microsoft’un domains.live.com servisi gibi servislere yönlendirme yaparak e-mailinizi bu sistemler üzerinde kontrol edebilir hatta ve hatta hazır olarak sunulan web sitesi scriptlerinden birini 1-2 tık vasıtası ile hostunuza kurabilirsiniz. Yani kontrol panellerini bilmek size, siteniz üzerinde tam bir hakimiyet sağlayacaktır.

Web Sitesi Açmak İçin Diğer Yöntemler

Web sitesi nasıl yapılır

sorunuza genel hatları ile yardımcı olmaya çalışsam da epey uzun bir makale oldu. Son olarak bahsetmek istediğim yöntem, üye olarak hemen web sitesi oluşturulabilen yöntemlerdir. Bunlar genelde blog siteleri için geçerli olabilir. Çalışma mantığı ise şöyledir; üye olduğunuz kullanıcı adı ile blog sisteminin sub domainine yerleşiyorsunuz. Örneğin uyeadi.blogsistemi.com gibi. Bu sayede hiç bir kurulum, optimizasyon vs. gerekmeden bloglamaya başlayabilirsiniz. Bu sistemlere örnek vermek gerekirse WordPress.com Blogspot, Tumblr, Google Sites, Azbuz gibi sitelere üye olarak uyeadi.wordpress.com gibi alt alan adları ile sitenizde yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

Evet, web sitesi nasıl yapılır sorunuza bir cevap aradık genel hatları ile. Bu makaleyi iyice okuyan biri rahatlıkla bir web sitesi sahibi olabilir. Artık nasıl web sitesi sahibi olabilir demenize gerek kalmayacaktır. Konu ile ilgili görüş, soru ve sorunlarınızı, web sitesi yaparken takıldığınız, yapamadığınız yerleri aşağıdaki “Yorum Yap” bölümünden sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız. Herkese kolay gelsin.

Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu