Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uçurtma Nasıl Yapılır?

1. 0,5×1 cm en 70 cm boyda 3 adet çıta bulunuz.3 çıtayıda birbirine paralel şekilde güzelce birleştirerek ortadan ölçü alarak cam çivisi (2 cm ufak ince çivi) ile ortadan çakınız.

2. Çaktığınız çıtayı açıp eşit aralık olacak şekilde bağlayınız.(Ne fazla sıkı,ne fazla gevşek olacak şekilde bağlayın).

3. İskelet haline gelmiş çıtanızı el işi kağıdı yada defter kapağı kalınlığındaki bi kabı çıtaların yanlarından 2şer cm boşluk bırakarak kesiniz.

4. Bıraktığımız boşlukları tutkal vb bir yapıştırıcı sürülerek (daha çok tutkal tercih edilir).Fazla gerdirmeden iç kısma doğru güzelce yapıştırınız.

5. Kapladığımız kabın ön yüzeyine şekildeki gibi denge yapınız.Yukarıdan aşağı ortaya V şeklinde gelmeli.Ortasından çıkan ip yarım çıta uzunluğunda olmalıdır.

6. 1-2 cm eninde 25-30 cm uzunluğunda kesilmiş bir kuyruk bağlayınız.Kuyruk uzunluğu uçurtmanızın etrafını en az 3 kez dolamalıdır.Kuyruğu esnek yapmanız durumunda 4 kez bile dolanabilir.

7. Uçurtmanızın işi bittikten sonra kendinize göre uzunca bir ip bağlayabilirsiniz.

Uçurtmamızı Nasıl Uçururuz?

  • Uçurtmayı uçururken rüzgarı arkamıza almalıyız.
  • Uçurtmanın çıtaları ve dengesi bize bakmalı.
  • Uçurtmanızı kesinlikle cadde kenarlarında, balkonda ve elektrik tellerinin bol olduğu yerde kullanmayınız.
  • Uçurtmamızı açarken aynı bir bobini açar gibi açıyoruz ve toplarkende işlemin tam tersini yapıyoruz.
  • İyi uçurtmalar :).

“Uçurtma Nasıl Yapılır?” için 22 yorum

  1. bundan daha önce uçurtma hakkında hiç bir fikrim yoktu ama şimdi gidip biruçurtma yapacağım böyle şeyler yapan herkese teşşekür eder şükranlarımı sunarım hep böyle yapmalarını dilerim ve söylemeyi unuttum çooooooooooooook güzel

  2. mütişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

  3. çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkgüzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllbence herkez beyenmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir