Menemen Nasıl Yapılır?

  

Menemen yapımı oldukça kolay ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Sadece domates, tereyağı, yumurta ve biber kullanılarak yapılan menemen, pratik yapımı ve az malzeme ile yapılması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Menemenin hazırlanışı ise şöyledir;

Menemen Nasıl Yapılır ?

Öncelikle domates ve biberler güzelce yıkanır. Daha sonra domatesin kabuğu soyulur ve ufak, küpler halinde doğranır. Biber de aynı şekilde ince ince doğranır.

Daha sonra tavanın altı yakılarak bir parça tereyağı eritilmek üzere tavaya atılır. Tereyağının üzerine biraz da zeytinyağı gezdirilir. Yağ kullanımı menemen yapımında isteğe bağlıdır. İsteğiniz ve zevkinize göre sadece zeytinyağı ya da sadece tereyağı ya da margarin kullanarak menemeni yapabilirsiniz.

Tavada yağ erirken üzerine önce biberler atılır ve bir müddet kavrulması beklenir. Daha sonra domatesler eklenir. Domateslerin daha çabuk erimesi için biraz da tuz eklenir. Bir müddet domates ve biber kızartılır ve ocağın altı kısılarak yumurtalar ilave edilir. Kırılan yumurtalar domates ve biber ile karıştırılırken üzerine isteğe bağlı olarak karabiber ya da kırmızı biber eklenebilir.

Bir süre daha göz kararı pişirildikten sonra menemen servise hazır hale gelir. Üzerine isteğe bağlı olarak domates ya da karabiber serpilerek güzel bir görünüm elde edilebilir. Afiyet olsun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>