Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup Nasıl Yazılır?

127 14999

Mektup teknolojinin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmiş olsa da, hala kullanılan bi haberleşme, bildirim metodudur. Mektup yazmak kolay gibi görünen, ama daha önce hiç yazmadıysanız sizi epey zorlayabilecek bir işlemdir. Aşağıdaki yazım biçimi size yardımcı olacaktır.

 1. Hitap Bölümü: Hitaplar mektubu yazacağımız kişi, ya da kuruma olan samimiyetimize göre şekil alır. Örneğin sevdiğiniz, samimi olduğunuz bir arkadaşınız için “Canım Arkadaşım,” ile başlayabilirsiniz. Sayın Yönetici, Sevgili Annem gibi samimiyetinize göre uygun bir hitap kullanabilirsiniz. Hitap bölümü mektubun sol üst kısmında Giriş Bölümünden önce yazılır. Hitaptan sonra virgül kullanılır ve paragraf atlayarak giriş bölümüne başlanır.
 2. Giriş Bölümü: Giriş bölümünde, neden mektup yazdığınızı anlatabilirsiniz. Ya da son aldığınız mektuptan (hala böyle bir gelenek varsa:)  bahsedebilirsiniz.
 3. Gelişme Bölümü: Mektubunuzda bahsetmek istediklerinizi yazacağınız ana bölüm burasıdır. Konuları paragraflar halinde anlatabilirsiniz.
 4. Sonuç Bölümü: Kısaca bitirme, iyi dilekler ve selam bölümüdür.

Mektup Örneği;

mektup ornegi Mektup Nasıl Yazılır?

  

127 YORUM

 1. çok teşekkürler sayenizde yarışmaya katılıp bir mektup yazacağım ellerinize sağlık….. :) :)

 2. banaa çok acil mektup örneği lazım lütfenn!!!!
  performans ödevimimiz çok acil! mektup yazacz ve içinde makale bulundurcz

  • bak ben sana söyleyeyim bi tane! mektubunu arkdına fln yaz içinde kaç yaşında olduğunu fln. filan yaz işte ne güzel makaleli mektupb:F

 3. nasıl bir şey bu yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 4. çok teşekkür ederim sınazda bu konu çıkacak ve ben sizin sayenizde çok iyi anladım sizi çokj seviyorum herkese bu siteyi önericem

 5. uç beş gunluk kısa hayat içinde kimseyi uzmeyi dehmez bu dunya sıkıntı izleri vardır sacımda dunya ustumuzde oynatı hayatını kuraları elbet katı bir gunul kırdın ise halin kotu kimseyi uzmeye dehmez bu dunya sen hoşgorluyu eline alasım seni seviyorum ecrin..

Yorum Bırak