Lehim Nasıl Yapılır?

Lehim Nasıl Yapılır?

0 1467

Lehim yapmak kolay bir işlemdir. Hobi için ilgilendiğiniz uğraşlarda (maketcilik, elektronik çipler vs.) ve televizyon, radyo gibi sorununun lehim kopması, aşınması olduğunu düşündüğünüz, elektronik cihazlarınızda işinize yarar. Yani elektronik aletlerimizde basit bir “lehim kopması” durumunda tamirciye para ödemek zorunda değiliz. Bu sorunu bir kaç dakikada, havya ve lehim teli kullanarak çözebiliriz. Ancak yine de pahalı bir cihazsa ve kendinize güvenemiyorsanız risk almanız , ufak bir hata yapmanız durumunda cihazda daha büyük sorunlara yol açabileceğinizden tamirciye para bayılmak daha akıllıca olacaktır. Zira kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz icon smile Lehim Nasıl Yapılır?

Havya Kullanarak Lehim Yapmak

Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı elektronik cihazlarınızdaki lehim kopması gibi basit problemleri kendiniz de giderebilirsiniz. Ancak bu işi dikkatli yapmanız önemlidir.

Gerekli Malzemeler (Tekzen, Praktiker gibi yapı marketlerinde ve ya internette rahatlıkla bulabilirsiniz.);

 1. Kalem Havya
  kalem havya 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Kalem havya uç kısmı ve sap kısmındaki resistanstan oluşur. Ev kullanımı için bu kalem havyalar uygundur. Bir de profosyonel olarak tabanca havyalar, endüstriyel havyalar vb. bulunmaktadır. Bunlar ev için uygun değillerdir.  Kalem havyanın kullanacağınız yere göre farklı uçları mevcuttur. Gündelik kullanımda resimde görülen düz ve ince olan uç tercih edilebilir.
 2. Lehim Teli
  lehim teli 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Havya ile eritilerek lehim yapılacak yere uygulanır.
 3. Havya Standı
  havya standi 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Havya standı adından da anlaşılacağı gibi, havyayı kullanmıyorken orada bekletmeye yarar. Ütü masalarında ütü koyulan demir yerle aynı mantıktadır. Lehim için olmazsa olmaz değildir ama, güvenliğiniz için temin ederseniz sizin açınızdan iyi olur.
 4. Kargaburun Pense
  karga burun pense 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Resimde görüldüğü gibi ince uçlu ufak bir kargaburun pense işimizi görecektir.
 5. Lehim Pastası
  lehim pastasi 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Lehim yapılacak yere önceden biraz sürülerek, lehimin daha iyi tutmasına olanak sağlar.
 6. Lehim Temizleme (Çekme) Pompası
  lehim cekme pompasi 150x150 Lehim Nasıl Yapılır?
  Lehim pompası, eğer kopmuş bir lehimi düzelteceksek, o bölgedeki eski lehimi eritip, pompa sayesinde eriyen lehimi temizlemeye yarar.

Lehimleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemelerden ve ne işe yaradıklarından kısaca bahsettim. Şimdi sıra geldi lehimleme işlemine. Bir devreyi lehimleme şeklinde anlatacağım. Diğer yapacağınız işlemleri de bundan yola çıkarak yapabilirsiniz.

lehim yapimi devre 300x219 Lehim Nasıl Yapılır?

Lehimlenecek bölgenin devresini bacaklarını deliklere girecek şekilde bükün ve bacakları devreye geçirin. Kalem havyayı, havya standına koyarak ısınması için bir kaç dakika bekletin. Daha sonra lehim telinden bir parçayı, kalem havyada ince bir tabaka olacak şekilde eritin. Ardından lehimlenecek olan bölgeyi veparçayı birbirine iliştirerek, lehimi hafifçe olmak suretiyle sürün. İşlem bu kadar basit. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 • Lehimlenecek yeri gereğinden fazla ısıtmanız elektronik bölgeye zarar vereceğinden, lehimleme tuttuğu anda havyayı çekmeniz idealdir.
 • Lehimleme bittikten hemen sonra parçayı kesinlikle oynatmayın, sarsmayın ve bir kaç dakika sertleşip soğumasını bekleyin. Yoksa yerinden çıkar ve başınıza iş açar.
 • Kaliteli bir lehim teli kullanmıyorsanız muhakkak lehimleme işleminden önce, lehimlenecek bölgeye lehim pastası sürün. Yukarıda da belirttiğim gibi, lehim pastası lehimin daha iyi tutmasını sağlar.
 • Asla lehim telini eritirken çıkan dumanı solumayın. Sağlığınız açısından zararlıdır.

Kısaca lehim işleminden bahsettim, iyi çalışmalar.

  

BENZER YAZILAR

HENÜZ YORUM YOK

Yorum Bırak