Kravat Nasıl Bağlanır?

Kravat Nasıl Bağlanır?

0 1479

Kravat Nedir&Nasıl Bağlanır?

kravat 300x199 Kravat Nasıl Bağlanır?

Kravat Tarihi

Kravat boyun bağı olarak kullanılan zarif bir aksesuardır.Ülkemize ilk defa Osmanlı’nın Tanzimattan sonraki dönemde farklı tipte görülen kravat geçen süreyle alışılmış ve özellikle erkek giyiminde önemli bir yer edinmiştir.

Dünya tarihinde ise,Hırvat birliklerinin Fransayı bir ziyaretinde ortaya çıkmıştır.Hırvat birliği bu bez parçası olan kravatı da beraberinde götürmüş ve Kral XIV. Louis çok beğenmiş ve kısa sürede benimsemiştir.Fransızca’da cravate,Hırvatlarda ise roates veya cravates‘den kravatın bugunkü ismi türemiştir.

Türkiyede Kravat Tarihi

Osmanlı Devletin’de ilk kez kravat kullanan padişah, Sultan Abdülmecid Han (1839- 1861) oldu.Batılılaşma hareketiyle İngiltere-Fransa gibi ülkelerle iç içe olan Osmanlı aydınları zamanla bu aksesuarı benimsemeye başladı.Padişah tarafından da kullanılmaya başlamasıyla beraber devlet ileri gelenleri,yüksek sivil memurların kullanmasına yol açtı.

kravat1 300x225 Kravat Nasıl Bağlanır?

Cumhuriyet’ten sonraki dönemde de kravat kullanımı yaygınlaştı.Köy ve kasabalarda kravat ve papyon kullanımı 2. Dünya Savaşı dönemine kadar yaygındı.Günümüzde ise iş dünyasında ve kamu alanı çalışanları zorunlu hal almış gibi görünmektedir.

Kravat Nasıl Bağlanır?

Kravat genelde 2 şekilde bağlanır video’da izlediğiniz üzere diz oturur pozisyonda diz üzerinde bağlama,diğer bir yöntem ise kişinin kendini ayna karşısında veya bir başkasının boynunda rahatça görebilceği pozisyonda bağlama.

kravat2 Kravat Nasıl Bağlanır?Yukarıdaki 4 yöntemi adım adım diz üzerinde veya boyunda kurabilirsiniz.Ayrıca aşağıdaki video da kravat bağlama konusunda yardımcı olacaktır.

Video Anlatımlı Kravat Bağlama

  

BENZER YAZILAR

HENÜZ YORUM YOK

Yorum Bırak