Genel Kültür

Evde Şarap Nasıl Yapılır?

Yazar: Sinx

 

Şarap Nasıl Yapılır?

 

Şarap Hakkında

Şarap tarihi en eski içki türüdür.Hakkında sayısız efsane,hikaye bulunmaktadır.Kısaca taze üzüm suyunun fermantasyona doğal yollardan veya dolaylı şekilde girmesiyle oluşur.Böylesine basit bir olay gibi yazılmasına rağmen,mükemmel tada ulaşmak için bilinmesi gereken bilgiler için sayısız tecrübe ve deney gerçekleştirilmektedir.

Üzüm Hakkında

Bilinmesi gereken temel unsur iyi bir şarabın taze üzümden yapılması gerektiğidir.Şarap için kullanılacak üzümler  yeterli düzeyde olgunluğa erişmiş olmalı,canlı ve diri gözükmelidir.Çürük,ezik  üzümleri kullanarak şarap yapmaya kalkışmak baştan hüsrana uğranıldığının habercisidir.

Üzüm Ezilmesi,Suyunun Çıkarılması

Üzüm salkımlarının içinde çürümüş,ezilmiş taneler mutlaka ayrılmalıdır.Bunlar şarap rengini ve kalitesini mutlaka düşürecektir.Taze üzümler mümkün olan en kısa sürede ezilmeli ve suyu çıkarılmalıdır.Bunu da itinayla,dikkatli biçimde yapılmalıdır.Profesyonel tekniklerde hidrolik presler  son damlasına kadar suyunu çıkartır.Evde geleneksel yöntemler kullanılır.Elle ezme,ayakla ezme gibi.Ezme konusundaki dikkat edilmesi gereken en önemli kısım üzüm çekirdeklerinin parçalanmamasıdır.

Mayalanma(Fermantasyon)

Fermantasyon bir diğer adıyla kullanacağımız mayalanma işlemi,üzüm salkımlarının yapraklarında,saplarında,kabuklarında bulunan ve sıkma,ezme gibi işlemler sırasında cibreye ve şıraya bakterilerin çalışmay geçmesiyle ortaya çıkar.

Bu faaliyette,şıradaki şekerin alkole dönüşmesi ve karbondioksit gazının dışarı çıkması sonucunu doğurur.Bu sırada gaz kabarcıklar çıkararak dışarı çıkar.Eğer bu gaz çıkış sırasında,gazın çıkış yollarını kapatırsak içinde bulunduğu kabın patlamasına yol açabilir.

Fermantasyon kapları,üretim yaptığımız ortam temiz ve kokusuz olmalıdır.Rutubet,küflü ortamlardan uzak durulmalıdır.Fermantosyan kabı olarak paslanmaz çelik kullanılması önerilir.Ve en önemli püf noktalarından birisi de oksijeden uzak durmaktır.Şarabımızı mümkün olduğunda havayla temas ettirmemeliyiz.Ortam sıcaklığının da sabitliğinden emin olmalıyız.Unutmayın ki bakterilerde canlı organizmalardır .Onların faaliyetlerinin durması demek şarabımızın çöpe atılması demektir.

Şişeleme

Fermantasyon  işlemi ile sona yaklaştığımız bu bölümde  şarabın kaplardan alınma vakti gelmiştir.Bu işleme geçerken,şarabımız tortusundan ayrılmalıdır.Saklama kapları arasından en uygun olan çok iyi temizlenmiş şişelerdir.Meyve suyu,kola içilmiş şişeler çok iyi temizlenmediği taktirde şarabımızda kokular bırakacaktır.Şişeler hava almadan sıkıca kapatılmalıdır.Bunun içinde klasikleşen mantar tıpalar önerilir.Mantar tıpalar tercih edilecekse yeni olmalıdır ve daha önceden kullanılmış olan tıpalar tekrar kullanılmamalıdır.

Ağzı sıkıca kapatılmış şişeler,güneş almicak şekilde nemsiz,kokusuz ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Şarap Yapımında Gerekli Olacak Malzemeler

Evde bile olsa profesyonel şekilde üretimi gerçekleştirmek için; Sıkma presi,Sap ayırıcı-ezici,fermentasyon kabı, Damacana, Hidrometre, Hava kilidi,Hava kilidi mantarı, Sifon sitemi,Filtreleme Sistemi,Vinometre, Mantarlama aleti, Karıştırma çubuğu, huni, Elek, Şişe temizleme fırçası, Fıçı veya boş şişeler.

Daha çok amatör evde deneme amaçlı bir sistem oluşturmak için bu kadar ekipmana ihtiyaç yoktur.

Sıkma işlemini elle veya ayakla çiğnereyerek yapabileceğimizi düşünürsek,sap ve çöpleri elle ayıklar,boş bir kap ve damacana ilk etap için yeterli olacaktır. İhtiyaç dışı kullanılan temiz bir kap ve kendi yöntemlerimizle geliştirebileceğimiz süzme sistemi ihtiyacımızı görcektir.


 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Sinx

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu