Bilgisayar

Altyazı Nasıl Yapılır?

Yazar: Fatih

 

Bu yazımızda altyazılar üzerinde yapılan işlemleri anlattık ve Subtitle workshop üzerinden videolu anlatımı hazırladık. Altyazı bulma işlemleri bir kenarda dursun bulunan altyazılar üzerinde zaman zaman FPS değiştirme ve altyazı saniyelerini ileri veya geri alma işlemlerinin yapılması da gerekebiliyor. Özellikle eski yapım filmlerde ve piyasa filmi olmayan filmlerin pek fazla alternatifi ve çok sayıda altyazısı bulunmayabiliyor. Bu gibi durumlarda elimizde olan filmin versiyonuna göre altyazıları senkronize edebiliyoruz. Bu işlemler iki şekilde yapılmaktadır:

FPS değişimi
FPS kelimesinin açılımı “Frame Per Second” yani “Saniye Başına Kare” anlamına gelmektedir. Yani her saniyede gösterilen karedir. FPS değişimi altyazıların gösterilme saniyesini değiştirmez ancak gösterilme hızını değiştirir. Bu sebeple altyazıların FPS’sini değiştirip kaydettiğinizde altyazıda bir değişiklik görmezsiniz ancak altyazıyı filmin içine sürüklediğinizde değişimi görebilirsiniz. FPS değişimi videolu anlatım olarak aşağıda Subtitle Workshop programı üzerinden anlatılmıştır.

Saniye değişimi
Filmlerin çeşitli versiyonlarında silinen sahneler bulunabiliyor. Örneğin girişteki bazı sahneler silinebiliyor bu da filmin süresine etki edebiliyor. Bu gibi durumlarda altyazılar filmin üzerine sürüklendiğinde senkronizasyon bozukluğu oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda altyazılardaki bütün satırları seçerek aynı oranda ileri veya geri almanız durumda bu sorunda böylece çözülmüş olacaktır. Altyazı saniye değiştirme işlemini de Subtitle Workshop programı üzerinden aşağıdaki videoda anlattık.

Yazar hakkında

Fatih

HTML, CSS, PHP, MySQL, OOP, WordPress, Google.

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu