Etiket Etiket: "minecraft büyü masası yapımı"

minecraft büyü masası yapımı

0 937

masa nasil yapilir Maşa Nasıl Yapılır?

Saça Maşa Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

 

İlk olarak saçınıza maşa yapmak istiyorsanız saçınızın kuru olmasına özen gösterin, maşayı kullanmadan önce saçınıza mutlaka koruyucu bir ürün sürünüz, sürdükten sonra maşanızın ısı ayarı en önemli konulardan biri, profesyonel maşalarda ısı ayarı vardır o yüzden saçı yakma riski hemen hemen hiç yoktur. Teflon veya seramik maşa olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yaparken, elimizi, kulağımızı, saç derimizi yakmamak için dikkatli olmak gerek. – maşa nasıl yapılır –

Alt kısımdan başlamak daha verimli bir şekil sunabilir size. Alttan yukarı çekerken saç dağılmamış oluyor. Teker teker yapıyorsunuz ve yaptığınızı da görmüş oluyorsunuz.

 

Video:

 

  

113 41962

Minecraft Nedir?

Minecraft, “Bigger Than Earth” (Dünyadan daha büyük)  sloganıyla dikkat çeken ve bu sloganın hakkını veren legovari bir tasarım oyunudur. Oyun, ilk bakışta berbat grafikleriyle dikkat çekiyor. Yalnız bu berbat grafiklere aldanmamanızı tavsiye ederim ki haritasının sonu olmayan mühendislik harikası bir oyun için çok iyi bile denilebilir. Oyun kısaca, doğadaki madenleri kullanarak yapılar inşa etmenize, ve geceleri peydah olan yaratıklarla mücadele etmenizi sağlıyor. Oyunda hayal gücünüze bağlı olarak ev, saray, gökdelen, şato, köy, kasaba, kısaca aklınıza ne gelirse yaratabiliyorsunuz, sınır yok!

Aşağıdaki video’da aşmış bir arkadaş Starship Enterprise’ı inşâ etmiş. Benzer videolardan oyunda neler yapabileceğinizi görebilmeniz mümkün.

mine craft1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Minecraft Nasıl Oynanır?

Oyuna ilk girdiğinizde kendinizi eliniz ve sandığınız boş, doğa ile iç içe ve yalnız başına bulacaksınız, multiplayer seçeneğinde arkadaşlarınız ile oynamıyorsanız tabi. Öncelikli olarak yapmanız gereken ağaç kesmek olacak. Elinizi çabuk tutup, gece olmadan 3-5 tane ağacı kesip düşen kutuları toplayın. Boş eliniz ile kırabileceğiniz en güçlü materyal ağaçtır. Zaten kesemeseydiniz oyun ilerlemeyecekti. Ağaçtan düşen hammaddeyi kalasa çevirip kazma, kürek, keser gibi el aletleri yapmalıyız. Bu işleme Crafting deniyor. Ve oyunun kilit noktası crafting’tir bana göre. Aşağıda açıklayalım.

mine craft maden Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Minecraft Crafting Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim gibi oyunun kilit noktası Crafting işlemidir. Çünkü kazıp, kesip topladığımız tüm materyalleri bu işlem sayesinde ya dönüştürürüz, ya başka bir materyal ile birleştirerek farklı bir materyal oluştururuz. Kısaca ne lazımsa onu bu işlem sayesinde yaparız. Örneğin meşale yapmak için kömür ve ağaç sapı kullanırız. Kömürü direk ham madde olarak kullanırken ağaç sapı 2 aşamadan geçmiştir. Önce ağacı kestik, çıkan ham maddeyi kalas yaptık, kalastan da sap yaptık. Bu sap oyunda en çok ihtiyacımız olan materyellarden biri olup, meşale, kazma, kılıç, keser, merdiven vs. yapmak için kullanılır. Herneyse fazla uzatmadan ilk aşamada nasıl el aleti yapacağınızı anlatalım.

Crafting işlemi 2 şekilde de yapılabiliyor. Birincisi en basit ve kısıtlı olarak bir kaç materyal üretmek için kullanacağımız Innventory denilen, E’ye basıldığında açılan sandığımızdaki 2×2 kareli bölümdür. Bize asıl lazım olan ve materyallerin %99’unu oluşturan 3X3 lük “Crafting Table” Yani Crafting masasıdır. Bunu da üzerimizdeki Crafting bölümü’ne (E tuşu ile açılan) 4 kutuya da 1 er tane “Wooden Plank” (Kalas) oluşturarak yaparız. Kalas için de yine aynı bölümde kestiğiniz ağaçtan topladığınız ham madde ağacı tek kareye koyarak üretebilirsiniz. Aşağıda izlemeniz gereken yolu resimli olarak görebilirsiniz.

Öncelikle bahsettiğim Inventory üzerindeki Crafting bölümü;

Crafting Grid 2x2 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Bu da masa üretip, detaylı item üretmek için kullanacağınız kısım. Crafting Table;

Crafting Grid 3x3 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Şimdi aşama aşama taş, altın, kömür, kristal vb. madenleri kazabilmemiz için kazma (Pickaxe) yapalım.

Önce topladığımız ağacı, kalasa çeviriyoruz.

Crafting Planks1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

(3X3 ya da 2X2 olması önemli değil,  1 kareye koyup sağda çıkan materyali alın.)

Crafting Table yapımı:

Crafting Workbench Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

(Bu da aynı şekilde 2X2 de de yapılabilir. Masayı aldıktan sonra en alttaki satırdan birine koyup, mouse’un sağ tuşu ile yere koyun ve içini yine sağ tık ile açın.)

Kazma için sap yapımı;

Crafting Sticks Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Ve son olarak sap ile ucunda kullanıcağımız materyali birleştiriyoruz. Bu yeni başladıysanız kalas olur. Yani tahtadan bir kazmanız olacak. Tabi bu kazma ile kaya toplayıp kayadan kazma yapabilirsiniz.

Crafting Pickaxes Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Sapın ucundaki materyal önemlidir. Ağaç çok yavaş keserken çok çabuk kırılır. En güçlüsü olan kristali uzun süre kullanabilirsiniz. Iron Ingot diye geçen Demirin işlenmiş halini, fırında kömür ile işleyerek üretebilirsiniz.

Sıralaması ve kullanımları şu şekildedir;

 • Ağaç – 60 kullanım
 • Kaya – 132 kullanım
 • Demir – 251 kullanım
 • Altın – 33 kullanım
 • Kristal – 1562 kullanım

Burada dikkati çeken Altın oluyor. Altın çok hızlı kazabilse de 33 kullanımda yok olduğundan tavsiye etmiyorum. Kristal bulabilirseniz en hızlısı ve en uzun süre dayanan materyaldir. Zamanla oynadıkça bunları daha da idrak edeceksiniz.

Diğer Crafting işlemleri şu şekildedir.

Basit gereçler;

Crafting Planks1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Ağaçtan kalas yapımı)

Crafting Sticks Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)(Kalastan sap yapımı)

Crafting Torches Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)(Kömür ve sap birleştirelerek meşale yapımı)

Crafting Workbench Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)(Crafting Table yapımı)

Crafting Furnace Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Fırın yapımı. Fırında et pişirip karnınızı doyurabilir, kömür ve kum’u birleştirerek cam üretebilirsiniz.)

Crafting Chest Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)(Sandık yapımı. Bildiğimiz, fazlalık itemleri depolayabileceğimiz sandık.)

Crafting TNT Block Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (TNT Block yapımı. Kum ve Sulphur kullanılır.)

Crafting Brick Block Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Tuğla yapımı.Clay Bricks kullanılır.)

Crafting Bookshelf Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kütüphane yapımı. 3 Kitap 6 kalas kullanılır.)

Crafting Doors Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kapı yapımı. Demirden ya da ağaçtan üretebilirsiniz.)

El aletleri;

Crafting Pickaxes1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kazma yapımı. Aşama aşama yukarıda anlatmıştık.)

Crafting Shovels Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kürek yapımı. Kürek ile toprak, kum gibi maddeleri çok hızlı kazabilirsiniz.)

Crafting Axes Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Keser yapımı. Keser ile ağaçları hızlı şekilde kesebilirsiniz.)

Crafting Bucket Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kova yapımı. Kova ile su taşıyıp lavları söndürebilir ve dekor objesi olarak kullanabilirsiniz.)

Crafting Flint and Steel Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Ateş yakmak için kullanılır)

Crafting Fishing Rod Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Olta yapımı. Balık tutmak için kullanılır. Örümcek yaratıkları öldürüp S şeklindeki itemden temin edebilirsiniz. Diğer üçü de sap zaten.)

Crafting Compass Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)  (Pusula yapımı. Spawn noktasını işaret eder. Kullanışlı bir alettir.)

Crafting Swords Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Kılıç yapımı. Canavarları öldürürken işinize yarayacaktır.)

Crafting Bow Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Yay yapımı. S şeklindeki materyaller örümceklerden düşer. Yay’a ek olarak ok yapmalısınız.)

Crafting Arrows Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Ok yapımı.)

Zırh Yapımı;

Crafting Helmets Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)  (Başlık zırhı.)

Crafting Chestplates Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)  (Gövde zırhı.)

Crafting Leggings Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) (Pantolon zırh.)

Crafting Boots Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi) ( Ayaklık zırh.)

Kısaca sık kullanılan materyaller bunlardır. Daha fazlasını; http://www.minecraftwiki.net/wiki/Crafting adresinde bulabilirsiniz.

Bazı MineCraft Yapılarını aşağıdaki fotoğraflardan ve videolardan görebilirsiniz.

PantheonDay1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

mine craft dev insaatlar1 Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

mine craft futbol sahasi Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Minecraft dunya Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

minecraft buyuk yapilar Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

mine craft resimleri Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

mine craft creeper Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Titanic Videosu;

MineCraft Taç Mahal;

MineCraft Futbol Sahası – Stadyum;

MineCraft Eyfel Kulesi;

Evet bundan sonrası tamamen size ve oyunun sınırsızlığına kalmış. İstediğinizi üretebilirsiniz.

Yorum bırakarak yardım isterseniz elimden geldiğince yardımcı olurum. Keyifli oyunlar.

  

SOSYAL

563FanBeğen
0Abone+1
0TakipçiTakip Et

Yazarlarımız

2 YAZILAR0 YORUM
1 YAZILAR0 YORUM