Maşa Nasıl Yapılır?

Saça Maşa Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

 

İlk olarak saçınıza maşa yapmak istiyorsanız saçınızın kuru olmasına özen gösterin, maşayı kullanmadan önce saçınıza mutlaka koruyucu bir ürün sürünüz, sürdükten sonra maşanızın ısı ayarı en önemli konulardan biri, profesyonel maşalarda ısı ayarı vardır o yüzden saçı yakma riski hemen hemen hiç yoktur. Teflon veya seramik maşa olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yaparken, elimizi, kulağımızı, saç derimizi yakmamak için dikkatli olmak gerek. – maşa nasıl yapılır –

Alt kısımdan başlamak daha verimli bir şekil sunabilir size. Alttan yukarı çekerken saç dağılmamış oluyor. Teker teker yapıyorsunuz ve yaptığınızı da görmüş oluyorsunuz.

 

Video:

 

  

Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır? (Başlangıç Rehberi)

Minecraft Nedir?

Minecraft, “Bigger Than Earth” (Dünyadan daha büyük)  sloganıyla dikkat çeken ve bu sloganın hakkını veren legovari bir tasarım oyunudur. Oyun, ilk bakışta berbat grafikleriyle dikkat çekiyor. Yalnız bu berbat grafiklere aldanmamanızı tavsiye ederim ki haritasının sonu olmayan mühendislik harikası bir oyun için çok iyi bile denilebilir. Oyun kısaca, doğadaki madenleri kullanarak yapılar inşa etmenize, ve geceleri peydah olan yaratıklarla mücadele etmenizi sağlıyor. Oyunda hayal gücünüze bağlı olarak ev, saray, gökdelen, şato, köy, kasaba, kısaca aklınıza ne gelirse yaratabiliyorsunuz, sınır yok!

Aşağıdaki video’da aşmış bir arkadaş Starship Enterprise’ı inşâ etmiş. Benzer videolardan oyunda neler yapabileceğinizi görebilmeniz mümkün.

Minecraft Nasıl Oynanır?

Oyuna ilk girdiğinizde kendinizi eliniz ve sandığınız boş, doğa ile iç içe ve yalnız başına bulacaksınız, multiplayer seçeneğinde arkadaşlarınız ile oynamıyorsanız tabi. Öncelikli olarak yapmanız gereken ağaç kesmek olacak. Elinizi çabuk tutup, gece olmadan 3-5 tane ağacı kesip düşen kutuları toplayın. Boş eliniz ile kırabileceğiniz en güçlü materyal ağaçtır. Zaten kesemeseydiniz oyun ilerlemeyecekti. Ağaçtan düşen hammaddeyi kalasa çevirip kazma, kürek, keser gibi el aletleri yapmalıyız. Bu işleme Crafting deniyor. Ve oyunun kilit noktası crafting’tir bana göre. Aşağıda açıklayalım.

Minecraft Crafting Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim gibi oyunun kilit noktası Crafting işlemidir. Çünkü kazıp, kesip topladığımız tüm materyalleri bu işlem sayesinde ya dönüştürürüz, ya başka bir materyal ile birleştirerek farklı bir materyal oluştururuz. Kısaca ne lazımsa onu bu işlem sayesinde yaparız. Örneğin meşale yapmak için kömür ve ağaç sapı kullanırız. Kömürü direk ham madde olarak kullanırken ağaç sapı 2 aşamadan geçmiştir. Önce ağacı kestik, çıkan ham maddeyi kalas yaptık, kalastan da sap yaptık. Bu sap oyunda en çok ihtiyacımız olan materyellarden biri olup, meşale, kazma, kılıç, keser, merdiven vs. yapmak için kullanılır. Herneyse fazla uzatmadan ilk aşamada nasıl el aleti yapacağınızı anlatalım.

Crafting işlemi 2 şekilde de yapılabiliyor. Birincisi en basit ve kısıtlı olarak bir kaç materyal üretmek için kullanacağımız Innventory denilen, E’ye basıldığında açılan sandığımızdaki 2×2 kareli bölümdür. Bize asıl lazım olan ve materyallerin %99’unu oluşturan 3X3 lük “Crafting Table” Yani Crafting masasıdır. Bunu da üzerimizdeki Crafting bölümü’ne (E tuşu ile açılan) 4 kutuya da 1 er tane “Wooden Plank” (Kalas) oluşturarak yaparız. Kalas için de yine aynı bölümde kestiğiniz ağaçtan topladığınız ham madde ağacı tek kareye koyarak üretebilirsiniz. Aşağıda izlemeniz gereken yolu resimli olarak görebilirsiniz.

Öncelikle bahsettiğim Inventory üzerindeki Crafting bölümü;

Minecraft 2x2 Crafting Grid

Bu da masa üretip, detaylı item üretmek için kullanacağınız kısım. Crafting Table;

Minecraft 3x3 Crafting Grid

Şimdi aşama aşama taş, altın, kömür, kristal vb. madenleri kazabilmemiz için kazma (Pickaxe) yapalım.

Önce topladığımız ağacı, kalasa çeviriyoruz.

Crafting Wood Planks from Wood

(3X3 ya da 2X2 olması önemli değil,  1 kareye koyup sağda çıkan materyali alın.)

Crafting Table yapımı:

Crafting Workbench from Wood

(Bu da aynı şekilde 2X2 de de yapılabilir. Masayı aldıktan sonra en alttaki satırdan birine koyup, mouse’un sağ tuşu ile yere koyun ve içini yine sağ tık ile açın.)

Kazma için sap yapımı;

Crafting Sticks from Wood

Ve son olarak sap ile ucunda kullanıcağımız materyali birleştiriyoruz. Bu yeni başladıysanız kalas olur. Yani tahtadan bir kazmanız olacak. Tabi bu kazma ile kaya toplayıp kayadan kazma yapabilirsiniz.

Crafting Pickaxes

Sapın ucundaki materyal önemlidir. Ağaç çok yavaş keserken çok çabuk kırılır. En güçlüsü olan kristali uzun süre kullanabilirsiniz. Iron Ingot diye geçen Demirin işlenmiş halini, fırında kömür ile işleyerek üretebilirsiniz.

Sıralaması ve kullanımları şu şekildedir;

  • Ağaç – 60 kullanım
  • Kaya – 132 kullanım
  • Demir – 251 kullanım
  • Altın – 33 kullanım
  • Kristal – 1562 kullanım

Burada dikkati çeken Altın oluyor. Altın çok hızlı kazabilse de 33 kullanımda yok olduğundan tavsiye etmiyorum. Kristal bulabilirseniz en hızlısı ve en uzun süre dayanan materyaldir. Zamanla oynadıkça bunları daha da idrak edeceksiniz.

Diğer Crafting işlemleri şu şekildedir.

Basit gereçler;

Crafting Wood Planks from Wood (Ağaçtan kalas yapımı)

Crafting Sticks from Wood(Kalastan sap yapımı)

Crafting Torches from Stick and Coal(Kömür ve sap birleştirelerek meşale yapımı)

Crafting Workbench from Wood(Crafting Table yapımı)

Crafting Furnace from Cobblestone (Fırın yapımı. Fırında et pişirip karnınızı doyurabilir, kömür ve kum’u birleştirerek cam üretebilirsiniz.)

Crafting Chest from Wood(Sandık yapımı. Bildiğimiz, fazlalık itemleri depolayabileceğimiz sandık.)

Crafting TNT from Sulphur and Sand (TNT Block yapımı. Kum ve Sulphur kullanılır.)

Crafting Brick from Clay Bricks (Tuğla yapımı.Clay Bricks kullanılır.)

Crafting Bookshelf from Wood and Books (Kütüphane yapımı. 3 Kitap 6 kalas kullanılır.)

Minecraft Crafting Doors (Kapı yapımı. Demirden ya da ağaçtan üretebilirsiniz.)

El aletleri;

Crafting Pickaxes from Several Resources (Kazma yapımı. Aşama aşama yukarıda anlatmıştık.)

Crafting Shovels from Several Resources (Kürek yapımı. Kürek ile toprak, kum gibi maddeleri çok hızlı kazabilirsiniz.)

Crafting Axes from Several Resources (Keser yapımı. Keser ile ağaçları hızlı şekilde kesebilirsiniz.)

Crafting Bucket from Iron Ingots (Kova yapımı. Kova ile su taşıyıp lavları söndürebilir ve dekor objesi olarak kullanabilirsiniz.)

Crafting Flint and Steel (Ateş yakmak için kullanılır)

Crafting Fishing Rod from Sticks and String (Olta yapımı. Balık tutmak için kullanılır. Örümcek yaratıkları öldürüp S şeklindeki itemden temin edebilirsiniz. Diğer üçü de sap zaten.)

Crafting Compass from Iron Ingots and Redstone Dust  (Pusula yapımı. Spawn noktasını işaret eder. Kullanışlı bir alettir.)

Crafting Sword from Stick and Other Resources (Kılıç yapımı. Canavarları öldürürken işinize yarayacaktır.)

Crafting Bow from Sticks and String (Yay yapımı. S şeklindeki materyaller örümceklerden düşer. Yay’a ek olarak ok yapmalısınız.)

Crafting Arrows from Flint, Feather and Stick (Ok yapımı.)

Zırh Yapımı;

Crafting Helmets from Several Resources  (Başlık zırhı.)

Crafting Chestplates from Several Resources  (Gövde zırhı.)

Crafting Leggings from Several Resources (Pantolon zırh.)

Crafting Boots from Several Resources ( Ayaklık zırh.)

Kısaca sık kullanılan materyaller bunlardır. Daha fazlasını; http://www.minecraftwiki.net/wiki/Crafting adresinde bulabilirsiniz.

Bazı MineCraft Yapılarını aşağıdaki fotoğraflardan ve videolardan görebilirsiniz.

Titanic Videosu;

MineCraft Taç Mahal;

MineCraft Futbol Sahası – Stadyum;

MineCraft Eyfel Kulesi;

Evet bundan sonrası tamamen size ve oyunun sınırsızlığına kalmış. İstediğinizi üretebilirsiniz.

Yorum bırakarak yardım isterseniz elimden geldiğince yardımcı olurum. Keyifli oyunlar.